عرضه نسل دوم پردازنده‌های رایزن در سه‌ماهه‌ی اول ۲۰۱۸

Amd Rayzen


نقشه‌ی راه جدید AMD از معرفی نسل دوم پردازنده‌های رایزن (Ryzen) در سه‌ماهه‌ی اول سال ۲۰۱۸ خبر می‌دهد. البته، این نسل نباید با سری Zen 2 اشتباه گرفته شود. ما در اینجا در واقع با نسخه‌ی بهبودیافته‌ی Zen تحت عنوان +Zen پلاس سر و کار داریم. هرچند شرکت ای‌ام‌دی پس از معرفی خانواده‌ی رایزن نسبت به اعلام برنامه‌های خود آزادی عمل نشان داده است؛ اما زمان‌بندی دقیق انتشار پردازنده‌ی مورد بحث هنوز مشخص نیست.

آینده پردازنده‌های ای‌ام‌دی

برای روشن‌تر شدن ماجرا باید ابتدا با شیوه‌ی نام‌گذاری ای‌ام‌دی آشنا شوید. پردازنده‌های موجود ای‌ام‌دی با نام سامیت ریج (Summit Ridge) شناخته می‌شوند. این پردازنده‌ها با فناوری ۱۴ نانومتری ساخته می‌شوند و از سوکت AM4 و ۸ هسته‌ی پردازشی و ۱۶ تِرِد برخوردار هستند. قوی‌ترین سی‌پی‌یو در این رده Ryzen 7 1800X است که با برچسب قیمتی ۴۹۹ دلاری معرفی شد. زن پلاس یا چنان‌که در تصویر بالا به آن اشاره شده، نسل دوم رایزن از فناوری بهبودیافته‌ای بهره‌مند است. نسل دوم از فناوری FinFET کم مصرف 12LP متعلق به GlobalFoundries به جای ۱۴ نانومتری استفاده می‌کند. با این وجود با سوکت‌های AM4 سازگار است و نسبت به گزینه‌های حال حاضر رایزن بهبود عملکرد قابل‌ توجهی ارائه می‌دهد.

جدول مشخصات و مقایسه‌ی قیمت با سی‌پی‌یوهای رایزن ۷ موجود را مشاهده می‌کنید.چنان‌که مشاهده می‌کنید، افزایش تعداد هسته‌ها و تردها بسیار محسوس است. هشت هسته‌ای ۱۶ تردی به ۱۲ هسته‌ای ۲۴ تردی ارتقاء یافته است؛ اما این تنها تغییر نیست و فرکانس پایه و توربو نیز افزایش چشمگیری داشته است؛ اما بهترین نکته شاید این باشد که قیمت‌ها همان قیمت‌های نسل اول هنگام معرفی هستند. این موضوع می‌تواند بیانگر این باشد که نسخه‌های کنونی در زمان معرفی گران‌تر از معمول قیمت‌گذاری شده بودند و افت قیمت اخیر آن‌ها بی‌دلیل نبوده است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 + هشت =

منو اصلی