بزرگترین مرکز فروش قطعات کامپیوتری در اصفهان | پشتیبانی و فروش : 95و32372394 -031 | 09933464088

نتایج ناامید کننده پردازنده‌های Intel Xeon 8558P و Xeon Platinum 8551C در مقابل پردازنده‌های AMD

سری پردازنده‌های HPC که پردازنده‌های Intel Xeon 8558P و Xeon Platinum 8551C نیز جزو آن حساب می‌شوند و بر پایه معماری امرالد رپیدز اینتل هستند قرار است در 23 آذرماه معرفی شوند، انتظار می‌رود این سری پردازنده‌های زئون اینتل با افزایش تعداد هسته‌ها نسبت به سری قبلی یعنی سافایر رپیدز همراه خواهد بود.  پرچمدار این سری پردازنده‌های Intel Xeon 8558P و Xeon Platinum 8551C هستند. با ما در آی‌تی پرس همراه باشید تا مشخصات این پردازنده‌ها را بررسی نماییم.

با این حال، این افزایش تعداد هسته در نسل جیدی پردازنده‌های Xeon به اندازه پرچمدار رقیب یعنی Threadripper 7995WX نیست که که دارای 96 هسته Zen4 (یا حتی 128 هسته با Zen4c) است. برای اینتل تعداد هسته‌ها در معماری جدید نسل پنجم تا 64 هسته افزایش پیدا خواهد کرد.

برای رقابت با پرچمدار Threadripper ای‌ام‌دی، اینتل تمرکزش را بر روی پیکربندی با تعداد کمتر هسته مانند 48 هسته/96 رشته(ترد) خواهد گذاشت که در مدل‌های مختلف نسل پنجم قابل دسترس خواهد بود. اخیرا دو پردازنده زئون جدید به نام‌های Xeon Platinum 8551C و Xeon Platinum 8558P که هر دو 48 هسته و 96 رشته داشتند در گیک‌بنچ مشاهده شدند. این پردازنده‌ها دارای کش بزرگی هستند که شامل ۱۲۰ مگابایت L2 و تا ۳۲۰ مگابایت L3 می‌شود و در مجموع ۴۸۸ مگابایت فضای کش را فراهم می‌کند.

اطلاعات دقیق گیک‌بنچ نشان می‌دهد که هر دو پردازنده توانسته‌اند در بنچمارک تا کلاک ۳٫۱۷ گیگاهرتز برسند. البته باید ذکر کرد که گیک‌بنچ بنچمارک مورد اعتمادی در مورد پردازنده‌هایی با تعداد هسته بالا نیست. به نظر می‌رسد آنچه تایید شده، فرکانس پایه ۲٫۹ گیگاهرتز برای Xeon Platinum 8551C  و ۲٫۷ گیگاهرتز برای Xeon Platinum 8558P است.

پردازنده ای‌ام‌دی EPYC Genoa با تعداد 48 هسته‌ و توان مصرفی 290 وات، در مقایسه با هر دو پردازنده‌های Intel Xeon 8558P و Xeon Platinum 8551C اینتل امرالد رپیدز در بنچمارک‌های تک و چند هسته‌ای عملکرد بهتری نشان می‌دهد. با این حال، قابل ذکر است که پردازنده‌های اینتل توانسته‌اند پردازنده ای‌ام‌دی EPYC 7643 با توان 240 وات را با پیکربندی مشابه 48 هسته و 96 رشته پشت سر بگذارد و نتایج بهتری بدست آورد.

برای مثال می‌توان پردازنده تازه معرفی شده Threadripper 7970x با 32 هسته برای مقایسه با پردازنده‌های Intel Xeon 8558P و Xeon Platinum 8551C جدید مقایسه نمود تا نشان دهیم پردازنده‌های زئون در مقایسه با پردازنده‌های ای‌ام‌دی در وظایف تک رشته‌ای ضعیف تر عمل می‌کنند. با این حال، پردازنده‌های HPC زئون در آزمون‌های چند رشته‌ای برتری قابل توجهی دارند. دلیل معرفی کردن این پردازنده با توجه به اینکه اینتل از ضعیف بودن آن‌‎ها نسبت به پردازنده‌های ای‌ام‌دی آگاهی داشته این بوده که اینتل قصد دارد سال آینده پردازنده‌های ورکستیشن/HEDT خود را که به احتمال زیاد از معماری امرالد رپیدز مشتق شده‌اند را معرفی کند.

نتایج بنچمارک پردازنده‌های Intel Xeon 8558P و Xeon Platinum 8551C :

پردازنده‌های Intel Xeon 8558P و Xeon Platinum 8551C

14 دسامبر یا 23 آذر قرار است اینتل در رویدادی از دو سری پردازنده در این رویداد رونمایی نماید. این دو سری پردازنده که به احتمال قوی پردازنده‌های مبتنی بر معماری Meteor Lake و پردازنده‌های Xeon نسل 5 مبتنی بر معماری Emerald Rapid خواهند بود و بنا بر اعلام اینتل محورهای این رویداد مربوط به هوش مصنوعی خواهد بود و احتمالا اینتل از کارایی این پردازنده‌ها در مصارف مربوط به هوش مصنوعی و یادگیری ماشین صحبت خواهد نمود.

مشخصات پردازنده‌های Intel Xeon 8558P و Xeon Platinum 8551C :

پردازنده‌های Intel Xeon 8558P و Xeon Platinum 8551C

پردازنده‌های Intel Xeon 8558P و Xeon Platinum 8551C   از خانواده Emerald Rapids بوده و این پرد ازنده‌ها برای کاربردهای خاصی طراحی شده‌اند. این پردازنده‌ها به دلیل ویژگی‌ها و قابلیت‌های منحصر به فرد خود، در برخی صنایع و کاربردهای خاص مفید هستند. در زیر به برخی از کاربردهای این پردازنده‌ها اشاره می‌کنیم:

  • مرکز داده و سرورهای بزرگ: پردازنده‌های Intel Xeon با تعداد هسته زیاد و حافظه کش بالا، برای استفاده در مراکز داده و سرورهای بزرگ بسیار مناسب هستند.
  • هوش مصنوعی و یادگیری عمیق: با توجه به توان پردازشی بالا و حافظه کش بزرگ، پردازنده‌های Intel Xeon 8558P و Xeon Platinum 8551C برای کاربردهای هوش مصنوعی و یادگیری عمیق بسیار مناسب هستند. این پردازنده‌ها قادرند به طور همزمان بسیاری از عملیات‌های پردازشی مرتبط با هوش مصنوعی را انجام دهند و بهبود عملکرد الگوریتم‌های یادگیری عمیق را فراهم کنند.
  • شبیه‌سازی و مدل‌سازی: پردازنده‌های Intel Xeon با هسته‌های بالا و قابلیت پردازش همزمان، برای کاربردهای شبیه‌سازی و مدل‌سازی بسیار مناسب هستند. این پردازنده‌ها قادرند به طور همزمان بسیاری از عملیات‌های پردازشی پیچیده را انجام دهند.
  • تحلیل داده‌های بزرگ: با توجه به توان پردازشی بالا و حافظه کش بالا، پردازنده‌های Intel Xeon 8558P و Xeon Platinum 8551C برای تحلیل داده‌های بزرگ بسیار مناسب هستند. این پردازنده‌ها قادرند به طور همزمان بسیاری از عملیات‌های پردازشی مرتبط با تحلیل داده‌های بزرگ را انجام دهند.

 

 

نظر دهید

پاسخ دهید

16 − شش =

فروشگاه اینترنتی آی تی اس کالا
Logo
ثبت حساب جدید
بازیابی رمز عبور
مقایسه موارد
  • کل (0)
مقایسه
0
سبد خرید