بزرگترین مرکز فروش قطعات کامپیوتری در اصفهان | پشتیبانی و فروش : 95و32372394 -031 | 09933464088

معماری Blackwell در راه کارت‌های RTX 50

بنظر می‌رسد کارت‌های گرافیک جدید انویدیا با معماری Blackwell سال آینده به صورت رسمی عرضه خواهند شد. این کارت‌ها در دو سکتور مجزا عرضه خواهند شد کارت‌های مختص استفاده در دیتا سنترها و کارت‌های معمول گیمینگ این شرکت تحت نام سری RTX 50، با ما در آی‌تی پرس همراه باشید تا به بررسی این کارت‌ها بپردازیم.

در برنامه زمانی منتشر شده گذشته نامی از دو کارت گرافیک با معماری جدید بلک‌ول (Blackwell) به چشم می‌خورد. این دو کارت که  GB200و GX200 نام داشتند. با توجه به برنامه زمانی منتشر شده که مربوط به بخش پردازش هوش مصنوعی و مراکز داده یا دیتاسنترها می‌بود. می‌توان انتظار داشت که این گرافیک‌ها قرار است توان خود را در پردازش‌های مربوط به هوش مصنوعی در سرور‌ها انجام دهند.  به دلیل مشابهات‌های زیادی که گرافیک‌های مورد استفاده در دیتاسنترها با گرافیک‌های دسکتاپ دارند می‌توان اطلاعات مفیدی از آینده گرافیک‌های انویدیا بدست آورد.

پردازنده‌های گرافیکی B100 و GB200 کارت‌های گرافیکی معمولی با استفاده استاندارد نیستند؛ بلکه این دو کارت فراتر از کارت‌های گرافیکی متعارف نیز هستند. این کارت‌های تسریع‌کننده‌ پردازش مربوط به مرکز داده هستند و وظایف پیچیده‌تری مانند پردازش‌های هوش مصنوعی را نیز بر عهده دارند، به ویژه در زمینه‌ی مدل‌های زبانی بزرگ مانند چت جی‌پی‌تی، بارد گورگ و … انویدیا پیش‌بینی می‌کند که تا سال 2024 استفاده از این کارت‌ها در مصارف ذکر شده رشد داشته باشد و بازار انویدیا را در این بخش گسترش دهد.

Blackwell

با توجه به اعلام قبلی انویدیا، کارت گرافیک B100 در سال آینده میلادی معرفی خواهد شد. اسلایدهای اخیر که  از کنفرانس محاسبات ابری 2023 منتشر شده بود تایید می‌کنند. که این گرافیک‌های جدید به صورت قطعی در سال آینده عرضه خواهند شد، البته انویدیا پیش‌تر به صورت صریح این موضوع را تایید نکرده بود.

شرکت انویدیا اعلام کرده است که پردازنده گرافیکی B100 بهبود قابل توجهی را در تشخیص مدل پیچیده GPT-3 با ۱۷۸ میلیارد پارامتر فراهم می‌کند. این بهبود احتمالاً دو برابر یا بیشتر از توانایی معماری فعلی H200 است که شرکتی همچون OpenAI اکنون استفاده می‌کند. البته باید توضیح داد که اگر تعداد هسته‌ها و بهره‌وری انرژی افزایش قابل توجهی نداشته باشد.

مقایسه عملکردی معماری Blackwell:

Blackwell

همچنین انویدیا تایید کرده است که پردازنده B100 افزایش سرعت حافظه را نیز تجربه خواهد کرد. نسل فعلی گرافیک‌های مبتنی بر معماری هاپر از فناوری HBM3e با سرعت حافظه‌ای تا ۴.۸ ترابایت بر ثانیه استفاده می‌کنند. کارت‌های گرافیک مبتنی بر معماری بلکول نیز به احتمال زیاد از فناوری HBM4 بهره می‌برند.

همانطور که اشاره کردیم با توجه به شباهت محصولات گرافیکی مورد استفاده در دیتاسنترها و محصولات گیمینگ دور از انتظار نیست که کارت‌های سری 50 RTX نیز از حافظه‌های HBMe3یا HBM4  استفاده نمایند. زیرا به صورت ضمنی تایید شده که نسل آینده کارت‌های گرافیک گیمینگ این شرکت از معماری Blackwell  استفاده می‌نمایند.

البته باید اشاره کرد که نام «Blackwell » از دیوید هارولد بلکوئل، یک آماردان و ریاضی‌دان آمریکایی که بخاطر مشارکت‌هایش در نظریه بازی‌ها، نظریه احتمال، و نظریه‌های اطلاعات مشهور است گرفته شده.

معماری Blackwell با نام رمز GB ادامه دهند راه معماری Ada Lovelace می‌باشد. هرچند با توجه به برنامه زمانی منتشر شده بنظر می‌رسد که نسل بعدی این نوع گرافیک‌ها با معماری نامعلومی و تحت نام X عرضه شوند و با توجه به استفاده انویدیا از نام X برای پروژه‌های تحت توسعه می‌توان انتظار داشت که معماری نسل‌ آینده‌ی کارت‌های گرافیک دیتاسنترها هنوز آماده نشده و تا 2025 تنها کارت‌های این شرکت در بازار دیتاسنترها و پردازش‌های هوش مصنوعی دارای معماری Blackwell هستند.

اسم‌های ذکر شده با پیشوند GB و GX تنها نام‌های رمزی این محصولات هستند و در زمان عرضه مانند کارت GH200 که با نام H200 عرضه شد قرار است که با نام B100 و X100 عرضه شوند. البته شایعاتی نیز وجود دارد که معماری Blackwell شامل چند چیپ دیگر با نام رمزی GB100/GB102 نیز می‌شود که هنوز مشخص نیست این دو چیپ قرار است در بخش نو ظهور پردازش‌های هوش مصنوعی و یادگیری ماشین کامپیوترهای شخصی استفاده شوند یا آن‌ها نیز قرار است برای دیتاسنترها و مصارف پردازشی سنگین در مقیاس شرکت‌ها مورد استفاده قرار گیرند.

 

نظر دهید

پاسخ دهید

شش + شش =

فروشگاه اینترنتی آی تی اس کالا
Logo
ثبت حساب جدید
بازیابی رمز عبور
مقایسه موارد
  • کل (0)
مقایسه
0
سبد خرید