بزرگترین مرکز فروش قطعات کامپیوتری در اصفهان | پشتیبانی و فروش : 95و32372394 -031 | 09933464088

APUهای استریکس هیلو با گرافیکی قوی‌تر از RX 7600 XT

بنظر می‌رسد ای‌ام‌دی قصد دارد تا APU های قدرتمندتری با نام استریکس هیلو(Strix Halo) را معرفی نماید که گرافیک مجتمع این APU قدرتی بیشتر از گرافیک دسکتاپ RX 7600 XT خواهد داشت. با ما همراه باشید تا شایعات پیرامون استریکس هیلو را در آی‌تی پرس بررسی نماییم.

شایعات پیرامون استریکس هیلو دیگر رنگ واقعیت گرفته است. بر اساس پچ های اعمال شده برای سیستم اوپن سورس ای‌ام‌دی برای محاسبات گرافیکی به نام ROCm، از کد رمزهایی با نام  GFX1150 و GFX1151 نام برده شده است، که به طور قطع به سری استریکس اشاره دارند. خبر خوب این است، ای‌ام‌دی تایید می‌کند که استریکس هیلو واقعاً در دستور کار قرار دارد.

اگرچه این پچ‌ها اطلاعات تفصیلیزیادی در مورد این د ومورد ارائه نمی‌دهند، اما نشان می‌دهند که سیلیکون نسل اول استریکس پوینت با نام استریکس ۱ (STRIX1) شناسایی شده و در حال توسعه است، که این نام‌گذاری بر اساس شیوه جدید نام‌گذاری فینیکس‌ ۱ انجام شده است که در CES2024 معرفی شده بود. پردازنده مرکزی استریکس پوینت که برای لپ‌تاپ‌های نسل آینده طراحی شده، یک سیلیکون برای کاربردهای عادی است، در حالی که استریکس هیلو قرار است رقیب اِی‌ام‌دی برای سری M اپل باشد.

استریکس هیلو

هر دو محصول قرار است از معماری جدید Zen5 و معماری گرافیکی RDNA3.5 به‌روزرسانی شده بهره‌مند می‌باشد. علاوه بر این، انتظار می‌رود سری استریکس از شتاب‌دهنده هوش مصنوعی جدید XDNA2 نیز استفاده کند که قابلیت محاسبه را تا 45-50 ترافلاپس افزایش خواهد داد. این پیشرفت قابل توجهی نسبت به Hawk Point است که پیش‌بینی می‌شود 16 ترافلاپس قدرت پردئازشی ارائه دهد و حداقل چهار برابر فینیکس (10 ترافلاپس) خواهد بود.

اسنریکس هیلو

استریکس هیلو که بعنوان یک APU دسته بندی شده با توجه قدرت بالای این پردازنده می‌تواند به عنوان پردازنده مرکزی اختصاصی برای تجربه‌ای مناسب استفاده شود. ظاهرا تا 16 هسته Zen5 و تا 40 واحد محاسبه‌ای را شامل می‌شود. با توجه به این مشخصات این محصول یک پردازنده مرکزی با مصرف انرژی پایین نیست، بلکه ای‌ام‌دی سعی کرده تا عملکرد قدرتمند پردازنده مرکزی و گرافیکی را در یک واحد یکپارچه می‌کند. اطلاعات دقیقی در مورد بهبودهای RDNA3.5 توسط ای‌ام‌دی تایید نشده است.

اما انتظار می‌رود این سیلیکن دارای تعداد بیشتری هسته RDNA نسبت به  RX 7600 XT داشته باشد که تعداد واحدهای محاسباتی آن تا 40 عدد واحد CU گزارش شده است. با این حال، پردازنده مرکزی محدودیت‌هایی در مصرف انرژی باید داشته باشد و انتظار می‌رود از 55 تا 120 وات مصرف انرژی این پردازنده جذاب باشد که البته این محدودیت بر عملکرد استریکس هیلو تأثیر خواهد گذاشت.

استریکس هیلو

ای‌ام‌دی رسما اعلام کرد که معماری Zen5  امسال معرفی خواهد شد ولی هنوز نام محصولی را تایید نکرده است. بر اساس شایعات اخیر، احتمال می‌رود سری استریکس امسال معرفی شود، اگرچه بعید است پس از معرفی سری دسکتاپ. ای‌ام‌دی یعنی  سری جدید رایزن ۸۰۴۰ « Hawk Point» را که می‌توان به‌روزرسانی کوچکی بر چیپ‌های موبایل فینیکس داسنت معرفی کرده است. احتمالا این چیپ‌ها به عنوان فاصله بین فینیکس و استریکس پوینت عمل خواهند کرد و امسال معرفی خواهند شد.

استریکس هیلو

استریکس هیلو ابتدا توسط کاربری در فضای مجازی به عنوان یک شایعه مطرح شد و او همچنین اعلام کرده بود که ممکن است معرفی این سری به سال ۲۰۲۵ موکول شود. در نتیجه، ممکن است استریکس هیلو تحت نام سری رایزن ۹۰۰۰ یا کلاس جدیدی از چیپ‌ها معرفی شود. سری استریکس هیلو به ای‌ام‌دی این امکان را خواهد داد تا ای‌ام‌دی با سری M  اپل مقابله کند و دسته جدیدی از محصولات را بر پایه این محصول برای سیستم‌های کوچک با عملکرد بالا ایجاد کند.

از جمله مینی کامپیوترهای گیمینگ بدون گرافیک جداگانه یا کنسول‌های دستی با کانفیگ قدرتمند‌تر و لپ‌تاپ‌هایی با قیمت مقرون به صرفه و قدرت پردازشی بالاتر که می‌توانند برپایه این معماری یا معماری‌های بعد از استریکس هیلو باشند.

معماری استریکس هیلو:

استریکس هیلو

حال باید منتظر ماند و دید که آیا این پردازنده APU قدرتمند برپایه معماری استریکس هیلو در چه زمانی به صورت رمی معرفی خواهد شد و سیاست ای‌ام‌دی برای قیمت گذاری این محصول به چه صورتی خواهد بود.

 

نظر دهید

پاسخ دهید

5 + بیست =

فروشگاه اینترنتی آی تی اس کالا
Logo
ثبت حساب جدید
بازیابی رمز عبور
مقایسه موارد
  • کل (0)
مقایسه
0
سبد خرید