بزرگترین مرکز فروش قطعات کامپیوتری در اصفهان | پشتیبانی و فروش : 95و32372394 -031 | 09933464088

تاخیر در عرضه سری Ryzen AI 300 ای‌ام‌دی

بنظر می‌رسد عرضه نسل جدید پردازنده‌های Ryzen AI 300 ای‌ام‌دی قرار است با تاخیر روبرو شود و اواخر ماه جاری عرضه شوند. هنوز مشخص نیست که این موضوع به علت مشکلات COPILOT+ مایکروسافت است یا مشکلات لوجستیکی، باید منتظر ماند و دید که ای‌ام‌دی دلیل این موضوع را چه اعلام خواهد کرد. با ما در آی‌تی پرس همراه باشید.

Ryzen AI 300 سری بعدی ای‌ام‌دی (استریکس پوینت) که قرار بود اولین بار 15 ژوئیه (تایید شده توسط فروشگاه‌ها) عرضه شود، به نظر می‌رسد با مشکل کوچکی مواجه شده است. گزارشگر معتبر سخت‌افزاری پیگ گلدن که سابقه روشنی در شایعات و خبرهای مربوط به پردازنده‌ها را دارد، معتقد است ای‌ام‌دی تاریخ انتشار Ryzen AI 300 را به 28 ژوئیه تغییر داده که چند روز قبل از معرفی Ryzen 9000 (گرانیت ریج) است.

دلایل تاخیر در عرضه سری Ryzen AI 300:

ای‌ام‌دی هرگز تاریخ خاصی برای معرفی سری Ryzen AI 300 استریکس پوینت یا گرانیت ریج اعلام نکرده بود، بلکه در مورد عرضه در ماه جولای صحبت می‌کرد. بنابراین برای تولیدکننده رایانه، استریکس پوینت به صورت فنی تاخیر نخورده است واین موضوع تنها برای کاربرانی است که قصد لپ‌تاپ‌های مجهز به این پردازنده را تهیه نمایند.

پیگ گلدن دلیل دقیق تاخیر در عرضه سری Ryzen AI 300 از سوی ای‌ام‌دی با تاخیر دو هفته‌ای را اعلام نکرده. اما با در نظر داشتن اینکه این پردازنده‌ها در لپ‌تاپ‌های معرفی شده استفاده شده‌اند، احتمال مشکل تولید را کم می‌کند. تاخیر بیشتر به نظر می‌رسد مربوط به موضوعات لجستیکی باشد. بنابراین، مصرف‌کنندگانی که به دنبال تراشه‌های موبایل Zen 5  ای‌ام‌دی با گرافیک RDNA 3.5، هستند باید تا انتهای ماه منتظر بمانند. بر اساس گفته هوانگ آن فو دیگر لودهنده، تاریخ ممنوعیت انتشار نقد استریکس پوینت هم 28 ژوئیه خواهد بود، بنابراین کاربران باید تا همان روز منتظر بمانند تا سطح عملکرد استریکس پوینت را ببینند و تصمیم به خرید بگیرند.

28 ژوئیه یکشنبه است، یعنی ای‌ام‌دی قصد دارد استریکس پوینت را آخر هفته معرفی کند. احتمالاً تولیدکنندگان برای هماهنگی با عرضه گرانیت ریج که گفته می‌شود 31 ژوئیه وارد بازار می‌شود این تصمیم را اتخاذ کرده‌اند و با هماهنگی ای‌ا‍‌م‌دی همین تاریخ خاص را انتخاب کرده است.با توجه به این دو عرضه هفته آینده برای دنیای سخت‌افزار هیجان‌انگیز خواهد بود، زیرا محصولات موبایل و دسکتاپ Zen 5 ای‌ام‌دی تنها در فاصله چند روز معرفی می‌شوند. در عین حال، اینتل هنوز مصحولی قابل اتکا برا رقابت یا هیچ‌یک از سری‌های جدید رایزن ندارد.

اینتل در گذشته اعلام کرده بود که لونار لیک که با استریکس پوینت رقابت می‌کند را در چهارمین ربع سال برای فصل تعطیلات عرضه خواهد کرد. بنابراین ممکن است لونار لیک تا دسامبر یا اوایل ژانویه عرضه نشود. اما آرو لیک که رقیب گرانیت ریج است در سه ماهه چهارم امسال عرضه خواهد شد، بنابراین احتمال دارد این پردازنده‌ها در اکتبر وارد بازار شوند، همان ماهی که رپتور لیک دو سال پیش معرفی شد.

به نظر می‌رسد ای‌ام‌دی در هر دو بخش بازار برتری دارد، زیرا پردازنده‌های Zen 5 ای‌ام‌دی زودتر وارد بازار می‌شوند. به طور خاص گرانیت ریج ممکن است توجه بیشتری جلب کند، زیرا اینتل هنوز مشکلات پایداری در رابطه با هسته‌های رپتور لیک نسل 13 و 14 خود را به صورت کامل رفع نکرده است. بنابراین خریداران ممکن است گزینه‌های ارائه‌شده توسط گرانیت ریج را برای نسل آینده خود مدنظر قرار دهند، پیش از اینکه در مورد آرو لیک تصمیم بگیرند.

نظر دهید

پاسخ دهید

14 + 12 =

فروشگاه اینترنتی آی تی اس کالا
Logo
ثبت حساب جدید
بازیابی رمز عبور
مقایسه موارد
  • کل (0)
مقایسه
0
سبد خرید