بزرگترین مرکز فروش قطعات کامپیوتری در اصفهان | پشتیبانی و فروش : 95و32372394 -031 | 09933464088

اطلاعات مربوط به معماری Zen5 منتشر شد!

انتظارها دارند به پایان می‌رسند و اخبار مربوط به پردازنده‌های ای‌ام‌دی مبتنی بر معماری Zen5 به گوش می‌رسد. با ما در آی‌تی پرس همراه باشید تا این اطلاعات فاش شده از دو گروه پردازنده دسکتاپ و لپ‌تاپ مبتنی بر معماری Zen5 را بررسی نماییم.

طبق گزارشی از IT House، جزئیاتی از پردازنده‌های دسکتاپ AMD مبتنی بر معماری Zen5 به نام “Granite Ridge” فاش شده است. این اطلاعات مربوط به توییتی از کاربر Momomo_US است که اطلاعات کلیدی زیادی از آن بدست آمده است که به نظر عکسی از لیست ارسالی محموله‌ای شامل جزئیات پردازنده‌های دسکتاپ Ryzen Granite Ridge مبتنی بر Zen5 را به اشتراک می‌گذارد.

این اسناد مربوطه تعداد هسته‌های هر پردازنده در خانواده رایزن دسکتاپ طبقه‌بندی می‌باشد که مدل 8 هسته‌ای را به عنوان یک مدل رایزن 7 بالاتر و مدل 6 هسته‌ای را به عنوان یک مدل میان‌رده رایزن 5 معرفی می‌کند. مدل 6 هسته‌ای با نام A0 و مدل 8 هسته‌ای با نام B0 خوانده شده‌اند.
لیست ارسالی اطلاعات دو مدل از پردازنده‌های Granite Ridge را نشان می‌دهد:

  • اولین مدل با شناسه 100-000001404-01 مبتنی بر معماری Zen5 شامل 8 هسته و 16 ترد است و توان مصرفی حرارتی (TDP) 170 وات برای آن ذکر شده است. این مدل انتظار می‌رود جزء سری رایزن 7 باشد.
  • مدل دوم با شناسه 100-000001290-21 مبتنی بر معماری Zen5 شامل 6 هسته و 12 ترد با TDP 105 وات است و به سری رایزن 5 تعلق خواهد داشت.

معماری Zen5 معماری Zen5
احتمالا این پردازنده‌های مبتنی بر معماری Zen5 هنوز در مرحله نمونه اولیه قرار دارند و مقادیر TDP مندرج شده لزوما مشخصات نهایی نسخه‌های تجاری را نشان نمی‌دهد. و احتمالا نسخه‌های تجاری مشخصات بالاتر با مصرف کمتری داشته باشند. اطلاعات مربوط به پردازنده‌های جدید مبتنی بر معماری Zen5 تنها به دو پردازنده ذکر شده محدود نمی‌شود و چند پردازنده لپ‌تاپ نیز در اطلاعات فاش شده مشاهده شده است.

این موضوع نشان دهنده آن است که ای‌ام‌دی بخشی از تمرکز خود را نیز بر روی دستگاه‌های قابل حمل گذاشته و توانسته با معماری Zen5 به حدی از بهره وری انرژی برسد که مطمئن باشد می‌تواند در باز پردازنده‌های لپ‌تاپی بار دیگر اینتل را شکست دهد.

اطلاعاتی درباره پردازنده‌های مبتنی بر معماری Zen 5 لپ‌تاپی AMD به نام‌های Strix Point و Fire Range منتشر شده اس که نشان می‌دهد این پردازنده‌های نسل بعدی هم‌اکنون در مرحله توزیع نمونه‌های آزمایشی قرار دارند و مشخصات ویژه آنها در اسناد ارسال محموله ذکر شده است. اطلاعات دقیقی درباره ترکیب هسته‌ای پردازنده‌های Strix Point منتشر نشده، جز میزان TDP و مشخصات بسته‌بندی. همچنین ذکر شد که این پردازنده‌ها در مرحله B0 توسعه قرار دارند و از مدل‌های موجود Phoenix و هاوک پوینت AMD قرار است بالارده باشند که مشخصا در محصولات گرانتر قرار خواهند گرفت.

پردازنده لپ‌تاپ مبتنی بر معماری Zen5:

دو پردازنده استریکس پوینت با مشخصات زیر شناسایی شدند:

  • مدل رایزن 7 با توان حرارتی طراحی شده (TDP) 28 وات ، با پکیج FP8 و با نام Strix Point.
  • مدل رایزن 9 با TDP 28 وات و پکیج FP8 نیز زیر مجموعه Strix Point طبقه‌بندی شده است.

معماری Zen5

همچنین پردازنده‌های Fire Range در دو مدل عرضه خواهند شد:

  • یک مدل با 16 هسته و TDP 55 وات
  • یک مدل 8 هسته‌ای نیز با TDP 55 وات

معماری Zen5

تحلیل‌ها حاکی از آن است که پردازنده‌های Strix Point احتمالا از طراحی سنتی مونولیتیک بهره می‌برند، برخلاف طراحی چیپلت ممکن برای نسخه‌های آینده مورد استفاده قرار گیرد. در همایش اخیر ای‌ام‌دی در زمینه کامپیوترهای هوشمند، شرکت ای‌ام‌دی تایید کرد که چیپ‌های استریکس پوینت از گرافیک RDNA3+ و معماری‌های NPU XDNA2 بهره‌مند خواهند بود و انتظار می‌رود تا پایان امسال راه‌اندازی شوند.پردازنده‌های Fire Range که با 8 و 16 هسته ارائه می‌شوند، به عنوان جانشین مدل‌های فعلی Dragon Range (سری رایزن 7045HX) معرفی شده‌اند. این پردازنده‌ها در مرحله B0 توسعه قرار دارند و دارای توان مصرفی 55 وات هستند که انتظار می‌رود مشخصات هسته‌ای‌شان با پردازنده‌های رومیزی برابری کنند. انتظار می‌رود این محصولات در نیمه نخست سال آینده معرفی شوند.

نظر دهید

پاسخ دهید

5 × پنج =

فروشگاه اینترنتی آی تی اس کالا
Logo
ثبت حساب جدید
بازیابی رمز عبور
مقایسه موارد
  • کل (0)
مقایسه
0
سبد خرید