بزرگترین مرکز فروش قطعات کامپیوتری در اصفهان | پشتیبانی و فروش : 95و32372394 -031 | 09933464088

نسل جدید پردازنده‌های Threadripper با دو چیپ‌ست جدید امروز معرفی خواهند شد!

امروز شایعات جدیدی درباره نسل جدید پردازنده‌های Threadripper  منتشر شد. با ما در آی‌تی پرس همراه باشید تا این شایعات مربوط به نسل جدید Threadripper را بررسی نماییم.

نسل جدید پردازنده‌های Threadripper تا 6 ساعت دیگر به صورت رسمی رونمایی می‌شوند. همانطور که در خبر سه روز پیش به آن اشاره کردیم. دارای چندین مدل پردازنده و چیپ‌ست شامل شش پردازنده و دو چیپ‌ست می‌باشد. این شش عضو توسط یک پرچمدار 96 هسته‌ای رهبری خواهند شد. این پردازنده که PRO 7995WX نام دارد مجهز به 96 هسته Zen4 با فرکانس پایه  2.5GHz و فرکانس بوست 5.1GHz می‌باشد. مدل بعدی در این سری پردازنده 7985wx است. که دارای 64 هسته با فرکانس پایه  3.2GHz می‌باشد. فرکانس بوست این پردازنده 5.35GHz تعیین شده است و عضو بعدی این سری نیز 7975 WX می‌باشد. که مجهز به 32 هسته و فرکانس پایه 4GHz و فرکانس بوست  5.35GHz می‌باشد.

دو مدل دیگر با نام  7955WX و   7945WX  نیز در این خانواده حضور دارند که به ترتیب دارای 16 هسته و 12 هسته می‌باشند.

نسل جدید پردازنده‌های Threadripper

شایعات جدید از رندرهای دو مدل پایه این پردازنده رونمایی می‌کند. این دو مدل که بنظر می‌رسد از سری PRO نیستند نشان دهند قصد ای‌ام‌دی برای بازگشت به برنامه عرضه اولیه پردازنده‌های Threadripper می‌باشد که در دو سری PRO و غیر PRO عرضه می‌شدند. بنابر رندرهای منشتر شده از بسته‌بندی مدل‌های این پردازنده‌ها مدل‌های عادی با بسته بندی خاکستری و نارنجی و مدل‌های PRO با بسته‌بندی خاکستری و نقره‌ای عرضه خواهند شد.

این رندرها شایعات قبلی منتشر شده در رابطه با سوکت مورد استفاده نسل جدید پردازنده‌های Threadripper یعنی سری 7000 را رد می‌کند همانطور که اشاره کردیم  AMD دو سوکت مختلف برای پردازنده‌های Zen 4 EPYC در نظر گرفته است SP5 و SP6 سوکت SP5 پیش از این برای پردازنده‌های EPYC 9004 Genoa استفاده شده بود، ولی سوکت SP6 تا به حال برای پلتفرم دیگری استفاده نشده است. پس ما انتظار داشتیم که این سری جدید از پردازنده‌های Threadripper ای‌ام‌دی از این سوکت استفاده نمایند. اما ای‌ام‌دی برخلاف تصور ما به سراغ سوکت TR5 یا همان SP5 رفت و قرار است از این سوکت در نسل جدید پردازنده‌های Threadripper استفاده نماید.

بنابر اطلاعات رندر ها بنظر می‌رسد که این پردازنده‌ها از سوکت TR5 استفده می‌کنند و در مدل عادی دارای 8 تا 12 چیپ‌لت با معماری Zen4 می‌باشند. این مورد هم برای مدل‌های غیر PRO و PRO مشترک است. تصمیم سریع ای‌ام‌دی برای عرضه نسخه غیر PRO را می‌توان جوابی به اینتل برای عرضه سری Sapphire Rapid Xeon W-2400  و W-3400 دانست. چون این پردازنده‌های اینتل در بعضی مدل‌ها دارای قابلیت اورکلاک هستند و مشخصا هدف آن‌ها قشر مصرف کننده عادی می‌باشد تا متخصصانی که از این پردازنده‌ها برای محاسبات و سیستم‌های ورک‌استیشن استفاده می‌کنند.

نسل جدید پردازنده‌های Threadripper

بسته بندی نسخه غیر PRO نسل جدید پردازنده‌های Threadripper

به همین خاطر است که ای‌ام‌دی تصمیمی گرفته تا پردازنده 96 هسته ای نسل جدید Threadripper خود یعنی PRO 7995WX  را که مجهز به 96 هسته Zen4 با فرکانس پایه  2.5 GHz، فرکانس بوست 5.1GHz و مصرف 350 واتی و پشتیبانی از 128 مسیر PCIe نسل 5 را با این هدف عرضه نماید.

نسل جدید پردازنده‌های Threadripper

بسته بندی نسخه PRO نسل جدید پردازنده‌های Threadripper

چیپ‌ست‌های جدید نسل جدید پردازنده‌های Threadripper

هرچند بنظر می‌رسد سورپرایز ای‌ام‌دی به همین جا و عرضه نسل جدید پردازنده‌های Threadripper ختم نمی‌شود و قرار است تا دو چیپ‌ست جایگزین WRX80 و TRX40 نیز همراه این پردازنده‌ها معرفی عرضه شوند. چیپ‌ست WRX90 با پشتیبانی از رم 8 کاناله جانشین WRX80  خواهد بود و TRX50 نیز با پشتیبانی از رم چهار کاناله قرار است جایگزین TRX40 شود. هرچند چیپ‌ست TRX40 و WRX80 یک ضعف اساسی داشتند و آن‌ هم سوکت مورد استفاده آن‌ها بود که تنها توانستند میزبان یک نسل از پزدازنده‌های Threadripper باشند.

نسل جدید پردازنده‌های Threadripper و چیپ‌ست‌های WRX90 و TRX50 با پشتیبانی از رم‌های DDR5 و نسل پنجم PCIe که امروز معرفی خواهند شد احتمالا تا ماه آینده در دسترس خواهند بود. باید منتظر معرفی رسمی و اعلام قیمت‌های این سری پردازنده‌ها و مادربوردهای آن‌ها ماند و دید که آیا می‌تواند نظر مصرف کنندگان عادی را نیز جلب کند.

نظر دهید

پاسخ دهید

13 − 13 =

فروشگاه اینترنتی آی تی اس کالا
Logo
ثبت حساب جدید
بازیابی رمز عبور
مقایسه موارد
  • کل (0)
مقایسه
0
سبد خرید