بزرگترین مرکز فروش قطعات کامپیوتری در اصفهان | پشتیبانی و فروش : 95و32372394 -031 | 09933464088

معماری Zen 6 با تکنولوژی 3 نانومتری!

هنوز پردازنده‌های مبتنی بر Zen5 و Zen5c عرضه نشده شایعات حاکی از معماری Zen 6 هستند. بنظر می‌رسد ای‌ام‌دی یک برنامه استراتژیک طولانی مدت برای توسعه نسل آینده پردازنده‌های خود دارد و قصد دارد جای پای خود را در بازار بیش از پیش محکم نماید. با ما در آی‌تی پرس همراه باشید.

شایعات جدید نشان می‌دهد که ای‌ام‌دی در حال توسعه معماری نسل‌بعدی Zen6 به نام “Medusa” است که به احتمال زیاد از پردازنده گرافیکی یکپارچه RDNA5 و فناوری متصل‌سازی 2.5D چیپلت‌ها بهره می‌برد. این پیشرفت نشان دهنده تغییر حرکت از معماری Zen5 قبلی ای‌ام‌دی و محصولات مرتبط مانند پردازنده‌های Granite Ridge و APUهای Strix Point است که به زودی معرفی خواهند شد. اطلاعات جدید حاکی از آن است که پردازنده‌های Zen 6 با نام رمز Medusa به جای پردازنده گرافیکی یکپارچه RDNA4 از RDNA5 پیشرفته‌تر استفاده خواهند کرد که رشد مهمی در توسعه پردازنده‌های ای‌ام‌دی است.

zen 6

گزارش‌های جدید حاکی از آن است که پردازنده‌های Zen 6 ” Medusa” از پردازش گرافیکی یکپارچه RDNA4 استفاده نخواهد کرد و به جای آن از فناوری جدیدتر RDNA5 استفاده می‌کنند با هدف فراهم کردن قابلیت‌های گرافیکی پیشرفته مستقیماً در درون پردازنده توسعه یافته است. این بهبود قابلیت‌ها با هدف افزایش عملکرد هم برای کاربران عادی و هم کاربران حرفه‌ای صورت می‌گیرد.

در حالی که معماری Zen5 با APUهای Granite Ridge و Strix Point به ترتیب از RDNA2 و یک پردازنده گرافیکی آزمایشی RDNA3.5 استفاده می‌کنند و طراحی دای مورد استفاده در سری Raphael را حفظ می‌کند، پردازنده‌های Zen 6 “Medusa” انتظار می‌رود به سمت فناوری متصل‌سازی چیپلت دو و نیم‌بعدی حرکت کند. این تغییر باعث افزایش قابل‌توجه سرعت ارتباطات میان چیپ‌ها پیش‌بینی می‌شود.

zen 6

 

ممکن است معماری Zen 6 از فرایند تولید پیشرفته‌ای با استفاده از ترکیب فناوری ۳ نانومتر و ۲ نانومتر برای افزایش بیشتر عملکرد و بهره‌وری استفاده کند. انتظار می‌رود پردازنده‌های ” Medusa” Zen6 در دوره ۲۰۲۵-۲۰۲۶ معرفی شوند که نشان‌دهنده برنامه‌ریزی استراتژیک ای‌ام‌دی برای توسعه‌های آتی است. این رویکرد برنامه‌ریزی استراتژیک ای‌ام‌دی برای توسعه‌های آتی را نشان می‌دهد.

تفاوت معماری گرافیکی در پردازنده‌های آینده و Zen 6:

معماری RDNA2 و RDNA3.5 دو نسل معماری مرتبط با پردازنده‌های گرافیکی AMD (Advanced Micro Devices) هستند. در ادامه، تفاوت‌های اصلی بین این دو معماری و معماری‌های آینده RDNA4 و RDNA5 را بررسی خواهیم کرد:

  1. عملکرد: RDNA3.5 به‌عنوان یک نسل بعدی از RDNA2 طراحی شده است و انتظار می‌رود که بهبود‌های قابل توجهی در عملکرد و قدرت پردازشی داشته باشد. این به معنای افزایش تعداد واحدهای محاسباتی (Compute Units) و افزایش سرعت ساعت (Clock Speed) می‌باشد. همچنین، بهبود‌هایی در عملکرد ردیابی پرتوها (Ray Tracing) و پشتیبانی از تکنولوژی‌های رندرینگ جدیدتر نیز وجود دارد(هرچند عملکرد پردازنده‌های گرافیکی RDNA 3.5 در RAY TRACING عملکرد مناسبی کسب ننموده است.) و نسبت به نسل قبلی یعنی RDNA2 بهبودهای زیاد داشته است.
  2. فناوری فرآیند تولید: RDNA3.5 احتمالاً از یک فناوری فرآیند تولید پیشرفته‌تر استفاده خواهد کرد نسبت به RDNA2. با توجه به پیشرفت‌های صورت گرفته در صنعت نیمه‌رساناها، AMD از فناوری‌هایی مانند فرآیند تولید 7 نانومتری (nm) به فرآیند تولید 5 نانومتری (nm) مهاجرت کرده که این موضوع برای RDNA4 دارای فناوری 3 نانومتری (nm)، می‌باشد.
  3. رابط‌ها و ویژگی‌های جدید: RDNA3.5 دارای یژگی‌ها و رابط‌های جدیدی را به عنوان بهبودهای اضافی ارائه دهد. این شامل رابط‌های حافظه‌ی پیشرفته، پشتیبانی از تکنولوژی‌های تصویر بهینه‌تر و قابلیت‌های جدید در زمینه مصرف انرژی و بهینه‌سازی عملکرد است.

ZEN 6

حال باید دید که آیا ای‌ام‌دی با استفاده از تکنولوژی‌های جدید تولید TSMC و همه گیری تب AI آیا زودتر اقدام به معرفی نسل آینده پردازنده‌های خود مبنی بر Zen5 و Zen 6 با توانایی و هسته‌های بهینه شده برای AI خواهد نمود یا نه؟ یا با توجه به نبود رقیب مناسب از طرف اینتل، ای‌ام‌دی باز هم دست نگه خواهد داشت و اقدام به معرفی پردازنده‌های آینده خود نخواهد کرد.

 

نظر دهید

پاسخ دهید

3 × 5 =

فروشگاه اینترنتی آی تی اس کالا
Logo
ثبت حساب جدید
بازیابی رمز عبور
مقایسه موارد
  • کل (0)
مقایسه
0
سبد خرید