بزرگترین مرکز فروش قطعات کامپیوتری در اصفهان | پشتیبانی و فروش : 95و32372394 -031 | 09933464088

Arrow Lake-S با نام سری 200 عرضه خواهد شد!

شایعات جدیدی در مورد نسل آینده پردازنده‌های آینده اینتل به گوش میرسد. پردازنده‌های “Arrow Lake-S”  قرار است با نام‌گذاری جدید و معماری متفاوت با نسل‌های گذشته عرضه شوند. با ما در آی‌تی پرس همراه باشید.

در طول هفته گذشته، از منابع مختلفی مانند Golden Pig Upgrade و High Yield YT شایعاتی درباره پردازنده دسکتاپ نسل بعد اینتل به نام Core Ultra 2-series ” Arrow Lake-S” منتشر شده است. به نظر می‌رسد این محصولات ادامه‌دهنده رویکرد جدید نام‌گذاری پردازنده‌های جدید  اینتل Core Ultra 1-series “Meteor Lake” بر روی لپ‌تاپ‌ها هستند.

فرض بر این است که “Arrow Lake-S” برای اولین بار از سوکت جدید LGA1851 استفاده می‌کند که سازگاری خنک‌کننده را با LGA1700 حفظ می‌کند. هرچند اینتل تمامی توابع I/O منفصل در تراشه‌های پیشین را در “Meteor Lake,” متمرکز کرده است تا محصولی تک چیپلتی بر روی پردازنده لپ‌تاپ ارائه دهد، و حال آنکه “Arrow Lake” لپ‌تاپ نیز تک تراشه‌ای خواهد بود، “Arrow Lake-S” دسکتاپ به دلیل نیاز بیشتر به خطوط PCIe، یک محصول دو تراشه‌ای بر روی یک چیپست خواهد بود.

Arrow Lake-S

در این آخرین اطلاعات منتشر شده، بر خلاف “Meteor Lake”، مدل دسکتاپ “Arrow Lake-S” هسته‌های کم‌مصرف E را کنار خواهد گذاشت و دیگر خبری از هسته‌های کم مصرف نخواهد بود. تمام هسته‌های پردازنده در تراشه Compute قرار دارند که انتظار می‌رود در نود تولیدی اینتل 20A ساخته شوند – اولین نود این شرکت برای اجرای فناوری GAAFETها (nanosheets) با backside powerو همچنین لیتوگرافی پیشرفته نسل اول EUV اینتل است که در حال حاضر در نودهای FinFET‌مبتنی اینتل 4 و اینتل 3 مورد استفاده قرار می‌گیرد.

معماری پردازنده‌های Arrow Lake-S:

شایعه‌ای وجود دارد مبنی بر اینکه تراشه محاسباتی با ترکیبی متشکل از 8 هسته P و 8 هسته E هستند. هر کدام از 8 هسته‌های P مدل “Lion Cove” از 3 مگابایت کش L2 اختصاصی برخوردار خواهند بود و معماری P-هسته‌ها افزایش IPC را نسبت به P-هسته‌های “Redwood Cove” فعلی که در “متئور لیک” مورد استفاده قرار می‌گیرند، ارائه خواهند داد. بزرگترین تغییر در ISA عدم حضور قابلیت Hyper-Threading در هسته‌های P است. معماری هسته‌های E مدل “Skymont” است که همراه با افزایش IPC. با سرعت رشد IPC هسته‌های E در هر نسل اینتل، انتظار می‌رود “Skymont” IPCی مشابه هسته‌های “Willow Cove” که در پردازنده‌های موبایل “Tiger Lake” نسل 11 به کار رفته‌اند را ارائه دهد.

Arrow Lake-S

اینتل معمولا پردازنده‌های دسکتاپ خود را با یک گرافیک مجتمع بسیار کوچک‌تر از چیپ‌های موبایل خود عرضه می‌کند و این روند با “Arrow Lake-S” نیز ادامه پیدا می‌کند. به نظر می‌رسد این چیپ حاوی کوچک‌ترین نسخه از موتور گرافیکی Xe-LPG+ با تنها 4 هسته‌ی Xe (64 واحد اجرایی یا 512 شیدر) خواهد بود. اینتل از برند Arc Graphics برای این گرافیک مجتمع استفاده نخواهد کرد و آن را “Intel Graphics” با شماره مدل 3 رقمی خواهد نامید.

برخی از مدل‌های پردازندهای پایین‌تر حتی ممکن است دارای تعداد کمتری هسته‌ی Xe باشند که هماهنگ با سیاستی است که اینتل در “Meteor Lake” در پیش گرفته بود که تنها به گرافیک‌های مجتمع با 7 یا 8 هسته‌ی Xe نام Arc Graphics داده می‌شود در حالی که برای مدل‌هایی با تعداد کمتر مانند کور اولترا 5 با 4 هسته‌ی Xe از برند “Intel Graphics” استفاده می‌کند.

Arrow Lake-S

اینتل برای اولین بار در پردازنده‌های دسکتاپ خود قابلیت‌های مجموعه ابزار افزایش کارایی هوش مصنوعی اینتل (Intel AI Boost) را که در چیپ‌های موبایل “Meteor Lake” معرفی کرده بود را با تراشه “Arrow Lake-S” پشتیبانی می‌کند. انتظار می‌رود اینتل عملکرد آن را در “Arrow Lake” تقریبا سه برابر کند.

 

نظر دهید

پاسخ دهید

17 − 10 =

فروشگاه اینترنتی آی تی اس کالا
Logo
ثبت حساب جدید
بازیابی رمز عبور
مقایسه موارد
  • کل (0)
مقایسه
0
سبد خرید