بزرگترین مرکز فروش قطعات کامپیوتری در اصفهان | پشتیبانی و فروش : 95و32372394 -031 | 09933464088

قابلیت‌های معماری جدید Meteor Lake معرفی شدند، 10 درصد سریعتر از رقبا!

فردا به صورت رسمی معماری جدید Meteor Lake اینتل معرفی می‌شود. هرچند اینتل امروز طی یک میزگرد آنلاین اقدام به تایید رسمی بعضی از قابلیت‌های این سری نمود. با ما در آی‌تی پرس همراه باشید تا مشخصات فنی این سری را بررسی نماییم.

همانطور که قبلا هم اشاره کرده بودیم معماری جدید Meteor Lake اینتل به گونه‌ای طراحی شده که بخش‌های مختلف پردازنده یعنی هسته‌های CPU، GPU و هسته‌های کم‌ مصرف SoC به طور مستقل با یکدیگر ادغام گردیده‌اند. و تمرکز اینتل نیز بر بهینه کردن این پردازنده‌ها برای مصارف هوش مصنوعی بوده است.

در این برنامه اینتل به صورت رسمی تایید نمود که گرافیک‌های مجتمع Arc از معماری جدید Xe-LPG استفاده می‌کنند. که همان معماری Alchemy مورد استفاده در سری جدید کارت‌های گرافیک این شرکت می‌باشد. این گرافیک‌های مجتمع از تمامی فیچرهای دایرکت‌اکس 12 و انوکدینگ AV1 پشتیبانی می‌نمایند. همچنین یکی از ویژگی‌های جدید و هیجان انگیز معماری جدید Meteor Lake پشتیبانی از فناوری XeSS اینتل می‌باشد که مشابه با DLSS انویدیا است و توانایی بهبود فریم ریت را داراست این موضوع می‌تواند برای لپ‌تاپ‌هایی بدون گرافیک جداگانه بسیار مهم و حیاتی باشد.

معماری جدید Meteor Lake

اینتل برای بهبود این گرافیک مجتمع همینجا متوقف نشده و سعی نموده با بهبود فرکانس و افزایش تعداد هسته‌های گرافیک‌های مجتمع معماری جدید Meteor Lake پردازنده‌های خود بیش از پیش تقویت نماید. با وجود این قابلیت‌ها و اعلام رسمی اینتل گرافیک مجتمع بکار رفته درسری Meteor Lake حدودا دوبرابر عملکرد بهتری نسبت به نسل قبلی یعنی Raptor Lake و  Alder Lake داشته است. گرافیک‌های مجتمع Arc هشت هسته پردازشی Xe دارد و تعدادی هسته کم مصرف ACM-G11 نیز در کنار این هسته‌ها قرار گرفته است.

معماری جدید Meteor Lake

اینتل در این میزگرد آنلاین ادعا نمود که Core Ultra 165H بیش از 11 درصد در هر وات مصرف توانایی بیشتری نسبت به Ryzen 7840U ارائه می‌دهد. این افزایش در مقایسه با Core i7-1370P حدود 8 درصد است.

با توجه به تغییرات بنیادین معماری جدید Meteor Lake در سری Core 100 اینتل انتظار دارد مصرف انرژی حدود 79 درصد نسبت به نسل قبل کاهش داشته باشد این موضوع را شاید بتوان در تغییر معماری و تغییر جایگاه هسته‌های کم مصرف E-core در تایل‌ IO دانست.

معماری جدید Meteor Lake

بررسی رسمی معماری جدید Meteor Lake توسط کارشناسان اینتل:

اینتل در این میزگرد آنلاین دو لپ‌تاپ یکی MSI Prestige با سخت‌افزار اینتل و معماری جدید Meteor Lake و دیگری Lenovo T16 با سخت‌افزار ای‌ام‌دی را با رم 32 گیگابایتی LPDDR5-6400 مورد بررسی قرار داد. که لپ‌تاپ اینتل با پردازنده Core Ultra 7 155H  با 16 هسته و 22 ترد امتیاز 922 را در بنچمارک  Cinebench 2024 کسب نمود. در مقابل پردازنده Ryzen 7 Pro 7840U  با هشت هسته و 16 رشته(ترد) امتیاز 729 را کسب کرده است.

در بنچمارک 3DMark Time Spy، گرافیک Arc با معماری جدید Meteor Lake امتیاز 3452 را کسب کرد در حالی که رایزن ای‌ام‌دی 2785 امتیاز را توانست بدست آورد. مهم‌تر اینکه نماینده‌های اینتل در این برنامه اسلایدی (که در تصویر اصلی مقاله دیده می‌شود) را نمایش دادند که شامل عناوین مختلف بازی‌ها و سیستم‌های مشابه‌ی از هر دو برند بود. نماینده‌های اینتل در این مورد ادعا کردند که گرافیک مجتمع Arc در پردازنده Core Ultra 165H می‌تواند با مصرف 28 وات به صورت میانگین 10 درصد عملکرد بیشتری نسبت به گرافیک RDNA3 رایزن 7 7840U داشته باشد.

معماری جدید Meteor Lake

این میزگرد آنلاین به صورت زنده استریم شده و تنها اطلاعات منتشر شده در مورد این پردازنده‌ها و معماری جدید Meteor Lake مواردی بود که در این خبر به آن‌ها اشاره شده بود. برای موارد بیشتر باید منتظر رویداد رسمی امروز یعنی 23 آذر ماه اینتل باشیم.

معماری جدید Meteor Lake

اینتل امروز یعنی 23 آذر ماه در رویدادی که با تمرکز بر هوش مصنوعی برگذار خواهد نمود. قرار است از این پردازده‌ها و معماری جدید Meteor Lake به صورت رسمی رونمایی نماید.

در تیزر این رویداد به طور واضح قصد اینتل از معرفی پردازنده‌های Xeon مبتنی بر معماری Emerald Rapid و پردازنده‌های لپ‌تاپ Core Ultra 100 مبتنی بر معماری جدید Meteor Lake را بهره‌وری بیشتر در مصارف مربوط به هوش مصنوعی در سیستم‌عامل‌ها، بهبود کنفرانس ویدئویی، بهبود واقعیت افزوده و ترجمه و رونوشت همزمان اعلام نموده است.

 

نظر دهید

پاسخ دهید

سه + نوزده =

فروشگاه اینترنتی آی تی اس کالا
Logo
ثبت حساب جدید
بازیابی رمز عبور
مقایسه موارد
  • کل (0)
مقایسه
0
سبد خرید