بزرگترین مرکز فروش قطعات کامپیوتری در اصفهان | پشتیبانی و فروش : 95و32372394 -031 | 09933464088

گرافیک مجتمع Arc و پردازنده Core Ultra 7 155H قدرتمند اما پر مصرف!

هرچه به تاریخ 23 آذر نزدیک می‌شویم خبرهای جدیدی مربوط به پردازنده‌های سری 100 اینتل و گرافیک مجتمع Arc به گوش می‌رسد با ما در آی‌تی پرس همراه باشید تا این اخبار را باهم مرور نماییم.

به نظر می‌رسد اینتل شروع به تحویل پردازنده‌های جدید لپ‌تاپ خود، یعنی پردازنده‌های مبتنی بر معماری Meteor Lake، به تولیدکنندگان لپ‌تاپ و شرکای اصلی خود نموده است که فعلا به طراحی لپ‌تاپ‌های جدید برپایه این پردازنده‌ها مشغولند. یکی از ویژگی‌های مهم این پلتفرم گرافیک مجتمع Arc است که مبتنی بر معماری Xe-LPG و مشتق‌شده از Xe-HPG برای پردازنده‌ه‌های دسکتاپ و لپ‌تاپ می‌باشد.

گرافیک مجتمع Arc

از برجسته‌ترین تراشه‌های مبتنی بر معماری Meteor Lake می‌توان به Core Ultra 7 155H اشاره کرد که با ترکیب کامل 16 هسته شامل 6 هسته P، 8 هسته E و 2 هسته با مصرف انرژی پایین درون تراشه SoC، که بالاترین کلاک موجود در این سری پردازنده ها را خواهد داشت. این پردازنده با ترکیب کامل 8 واحد گرافیکی Xe برای گرافیک مجتمع Arc، توانسته امتیاز 3,077 را در بنچمارک 3DMark Time Spy Graphics کسب کند.

اگر به یاد داشته باشید، ما قبلا به بنچمارک گرافیک Radeon 780M داخلی را در مینی-پی‌سی‌های موجود انجام داده بودیم. که با TDP 54 و حتی 65 وات داشتند. امتیازی بین 2650 تا 2850 را در این بنچمارک کسب کردند.

بطور کلی، به نظر می‌رسد که گرافیک مجتمع Arc حدود 16 درصد عملکرد بهتری نسبت به گرافیک Radeon 780M در این آزمون داشته است البته در مقایسه با مدل 7940HS با TDP 45 وات. این شکاف عملکردی در صورت مقایسه گرافیک مجتمع Arc با مدل‌های TDP 54/65 وات ای‌ام‌دی کمتر می‌شود،

گرافیک مجتمع Arc

همچنین به نظر می‌رسد ای‌پی‌یو ای‌ام‌دی زمان کار با باتری مصرف کمتری نسبت به پردازنده‌های اینتل و گرافیک مجتمع Arc دارند. که برای استفاده روزمره لپ‌تاپ مزیت بزرگی حساب می‌شود و نشان می‌دهد که اینتل به صورت مستمر دارد از رقیب دیرینه خود عقب می‌افتد. این موضوع به بازار لپ‌تاپ‌ها نیز سرایت نموده است.

سری جدید Core Ultra 100 اینتل نه تنها شامل مجموعه Core Ultra خواهد بود، بلکه همانطور که شایعات اعلام این سری تعدادی پردازنده مبتنی بر معماری قدیمی نسل 13 اینتل یعنی Raptor Lake را نیز در خود جای خواهد داد که تحت عنوان سری Core Ultra 100 اینتل بدون نام Ultra در نام گذاری عرضه خواهند شد. اسلایدهای اینتل درباره سری Raptor Lake-U نیز صحبت کردند که به سری Core نسل اول و Meteor Lake اضافه خواهند شد، اما کلمه Ultra در نام آن وجود ندارد.

مشخصات فنی گرافیک مجتمع Arc:

پردازند‌ه‌های این سری شامل Core Ultra 5 125U ، Core Ultra 5 134U ، Core Ultra 7 155U و Core Ultra 7 164U که در پایان نام آن‌ها U قرار گرفته قرار است از سری پردازنده‌های کم مصرف اینتل باشند و Core Ultra 7 155H و Core Ultra 5 125H از سری قدرتمند‌تر H می‌باشند. و قرار گرفتن Core Ultra در نام نشان دهنده استفاده از معماری جدید Meteor Lake و بالا رده بود این پردازنده‌ها خواهد بود.

گرافیک مجتمع Arc

اینتل نیز در تاریخ 23 آذر ماه رویدادی با تمرکز بر هوش مصنوعی برگذار خواهد نمود. با توجه به تمرکز اصلی رویداد که بر روی مسائل مربوط به هوش مصنوعی می‌باشد. احتمالا اینتل قرار است از عملکردهای این پردازنده‌ها بر روی مصارف هوش مصنوعی و یادگیری ماشین پرده برداری نماید. این موضوع با توجه به معماری جدید Meteor Lake که براساس تفیکیک هسته‌های پردازشی پردازنده و گرافیک داخلی بنیان نهاده شده می‌تواند با تکیه بر تکنولوژی “پردازش 4” اینتل و طراحی VPU مختص مصارف هوش مصنوعی عزم راسخ اینتل را برای کسب عملکرد مناسب در دنیای هوش مصنوعی و یادگیری ماشین تحکیم نماید.

در تیزر این رویداد به طور واضح قصد اینتل از معرفی پردازنده‌های Xeon مبتنی بر معماری Emerald Rapid و پردازنده‌های لپ‌تاپ Core Ultra 100 مبتنی بر معماری Meteor Lake را بهره‌وری بیشتر در مصارف مربوط به هوش مصنوعی در سیستم‌عامل‌ها، بهبود کنفرانس ویدئویی، بهبود واقعیت افزوده و ترجمه و رونوشت همزمان می‌باشد.

شرکت اینتل قرار است پردازنده‌های Core Ultra 100 را در تاریخ 14 دسامبر یا 24 آذر رونمایی کند.

نظر دهید

پاسخ دهید

سیزده − 5 =

فروشگاه اینترنتی آی تی اس کالا
Logo
ثبت حساب جدید
بازیابی رمز عبور
مقایسه موارد
  • کل (0)
مقایسه
0
سبد خرید