بزرگترین مرکز فروش قطعات کامپیوتری در اصفهان | پشتیبانی و فروش : 95و32372394 -031 | 09933464088

واکنش اینتل به ناپایداری پردازنده‌های نسل 13 و 14

بنظر می‌رسد که بالاخره اینتل نسبت به ناپایداری پردازنده‌های نسل 13 و 14 واکنش نشان داده و علت این مشکل را اشتباه سازندگان مادربرد اعلام نموده است. با ما در آی‌تی پرس همراه باشید تا این مشکلات را بررسی نماییم.

اکثر مادربوردهای رده بالا دارای ویژگی‌ها هستند که به کاربر برای اورکلاک ساده تر کمک می‌کنند این ویژگی‌ها در استفاده‌های عادی تغییرات محسوسی در عملکرد سیستم کاربر ندارند. مشکل از جایی شروع می‌شود که شرکت‌های تولید کننده مادربورد بعضی از این ویژگی‌ها را به صورت پیش فرض فعال می‌نمایند و اگرچه فعال شدن این ویژگی‌ها در بنچمارک‌ها و بررسی‌های سخت افزاری باعث بهبود نتایج مادربوردهای رده بالا می‌شود.

ناپایداری پردازنده‌های نسل 13 و 14

مشکل ناپایداری پردازنده‌های نسل 13 و 14 زمانی جدی می‌شود که این ویژگی‌ها باعث کارکردن پردازنده خارج از محدود امن موردنظر اینتل می‌شوند و در طولانی مدت باعث ایجاد ناپایداری در سیستم می‌گردند. از این رو اینتل این مشکل ناپایداری پردازنده‌های نسل 13 و 14 را گردن سازنده‌های مادربورد انداخته است که باعث شده‌اند پردازنده‌های این شرکت خارج ار محدوده مورد نظر اینتل به فعالیت بپردازند.

راه حل فعلی اینتل برای رفع ناپایداری پردازنده‌های نسل 13 و 14:

از این رو اینتل گزینه پروفایل‌های پیش فرض اینتل را عرضه نموده است. که کم کم تولید کنندگان مادربرد قرار است برای مادربردها عرضه نمایند. اینتل اعلام کرده که تمامی مشکلات بوجود آمده مربوط به کار کردن پردازنده‌های رده بالای i9 خارج از محدوده است. که در بازه‌ی طولانی با اعمال ولتاژ بالا و گرمای بالا باعث ناپایداری می‌شود.

ناپایداری پردازنده‌های نسل 13 و 14

در حالی که علت اصلی ناپایداری پردازنده‌های نسل 13 و 14 هنوز شناسایی نشده است، اینتل مشاهده کرده است که اکثر گزارشات مشکل ناپایداری پردازنده‌های نسل 13 و 14 مربوط به کاربرانی است که از مادربوردهای رده بالا با قابلیت اورکلاک این مشکلات را تجربه کرده‌اند. اینتل از سازندگان مادربوردها خواسته تا برای رفع این مشکل نسخ‌ی جدید از بایوس را برای مادربردهای خود عرضه نمایند که دارای تنظیمات پیشفرض مورد نظر اینتل باشد. و به مادربرد اجازه ندهد ولتاژ را خارج از محدوده مورد نظر اینتل اعمال نمایند.

ناپایداری پردازنده‌های نسل 13 و 14

اینتل همچنان در حال بررسی این مشکل برای شناسایی علت اصلی و ارائه‌ی بروزرسانی‌های بعدی است و قصد دارد در ماه می 2024 بیانیه‌ای در مورد وضعیت این مشکل و توصیه‌هایی برای تنظیمات BIOS منتشر کند.

پردازنده‌های نسل چهارده و نسل سیزده Core i9که عمدتا تحت تأثیر این مشکل قرار گرفته‌اند، ماه‌ها و حتی سال‌هاست که در بازار عرضه شده‌اند. و به ضرور حل این مشکل توسط اینتل می‌افزاید، زیرا به نظر می‌رسد اینتل این سالها از این مشکل آگاه بوده و اقدامی برای حل آن نکرده است. اما با توجه به نگرانی‌های اخیر در مورد پایداری – به خصوص با فرکانس‌های  بالای سری i9-14900K – به نظر می‌رسد اینتل را بر آن داشته تا اقدامی انجام دهد.

شاید انفعال اینتل در این خصوص مربوط به رقابت این شرکت با ای‌ام‌دی باشد که حاضر شده پردازنده‌های ناپایداری داشته باشد که امتیازهای بالایی در بنچمارک کسب می‌نمایند.

 

نظر دهید

پاسخ دهید

20 − دوازده =

فروشگاه اینترنتی آی تی اس کالا
Logo
ثبت حساب جدید
بازیابی رمز عبور
مقایسه موارد
  • کل (0)
مقایسه
0
سبد خرید