بزرگترین مرکز فروش قطعات کامپیوتری در اصفهان | پشتیبانی و فروش : 95و32372394 -031 | 09933464088

پردازنده Core Ultra 5 234V شاهکار معماری اینتل

خبرها حاکی از مشاهده پردازنده Core Ultra 5 234V در آپدیت جدید نرم‌ افزاری پلتفرم Open.Intel است. که نشان دهنده طی شدن مراحل توسعه نسل آینده پردازنده‌های اینتل یعنی Core Ultra 200 می‌باشد. با ما در آی‌تی پرس همراه باشید تا مشخصات این پردازنده و نکاتی در مورد معماری آینده اینتل را ذکر نماییم.

پردازنده مرکزی اینتل Core Ultra 5 234V در جریان اعلام به‌روزرسانی نرم‌افزاری لو رفته است. این پردازنده از طراحی مبتکرانه هشت هسته‌ای بهره می‌برد. در این طراحی، که با ترکیب هسته‌های سطح بالای عملکردی یعنی (P-core) با هسته‌های بهینه‌سازی شده برای کارایی و مصرف کم (E-core)، به صورت زیرکانه‌ای یکپارچه شده است. علاوه بر این، این پردازنده توانایی‌های پردازش گرافیکی خود را از یک واحده پردازش گرافیکی مبتنی بر معماری Battlemage، به نام Xe2 می‌گیرد. معرفی پردازنده Core Ultra 5 234V یک اثبات کننده تکنولوژی برای سری چیپ‌های Lunar Lake-MX می‌باشد و این پردازنده در سری Core Ultra 200 یکی از برگ برنده‌های اینتل خواهد بود.

پردازنده Core Ultra 5 234V

جزئیات منتشرشده در به‌روزرسانی نرم‌افزاری اینتل، این پردازنده را به عنوان یک نمونه مهندسی طبقه‌بندی کرده است، یعنی نسخه اولیه‌ای که برای آزمایش و توسعه مورد استفاده قرار می‌گیرد. این پردازنده با نام رمز LNL-M LP5 و زیر سری 0x6 است و توسط این شماره‌ها شناسایی می‌شود و شماره مدل 0xbd و سری ساخت 0x1 را داراست که اشاره به نسخه یا ایتریشن تولید این مدل مهندسی دارد.

پردازنده Core Ultra 5 234V

مشخصات پردازنده Core Ultra 5 234V:

با بررسی عمیق‌تر معماری پردازنده Core Ultra 5 234V، مشخص می‌شود که اینتل مرزهای طراحی پردازنده را دارد گسترش می‌دهد و موفق شده هسته‌های کم مصرف E-core و هسته‌های پرقدرت P-core را در یک چیپ واحد بدون استفاده از طراحی چیپلت قرار دهد. این پردازنده شامل ۴ هسته مبتنی بر معماری Lion Cove (P-core) و ۴ هسته مبتنی بر معماری Skymont (E-cores) می‌باشد. این ترکیب نوآورانه نه‌تنها به‌دنبال عملکرد قدرتمند برای وظایف سنگین است، بلکه کارایی را برای عملیات‌های ساده و بدون نیاز به قدرت پردازشی بالا را نیز تضمین می‌کند.

این طراحی توانسته تعادلی را فراهم آورد، که می‌تواند طیف وسیعتری از کاربران را جذب نماید. علاوه بر این، این پردازنده از حافظه‌های LPDDR5x پشتیبانی می‌کند که به دلیل سرعت و کارایی بالا یک انتخاب مناسب برای استفاده در کنار این پردازنده می‌باشد و با فلسفه طراحی کلی پردازنده Core Ultra 5 234V همخوانی دارد.

مطابق داده‌های اولیه، به نظر می‌رسد پردازنده Core Ultra 5 234V با سرعت پایه ۲٫۱۰ گیگاهرتز کار خواهد کرد.. این سرعت در صورت نیاز به عملکرد بیشتر و پردازش سنگین‌تر، به حداکثر ۳٫۱۰ گیگاهرتز افزایش می‌یابد که کلاک توربوی این پردازنده می‌باشد. البته باید توجه داشت که این مشخصات نهایی پردازنده Core Ultra 5 234V نیستند.

محصولاتی که به عنوان نمونه‌های مهندسی هنوز در حال توسعه و آزمایش هستند با پیکربندی‌ها و کلاکهای متفاوت تولید و توسعه می‌یابند تا بهترین ترکیب برای عرضه عمومی پیدا شود، بنابراین این ارقام ممکن است با انجام بیشتر آزمایش‌ها تغییر کنند. هرجند که با توجه به ماهیت این پردازنده نباید انتظار کلاکی بالاتر داشت ولی احتمالا در نسخه نهایی شاهد افزایش 0.5 گیگاهرتزی خواهیم بود.

پردازنده Core Ultra 5 234V

پردازنده Core Ultra 5 234V نشان‌دهنده راهبرد استراتژیک اینتل برای نسل آتی پردازنده‌های خود است. با ترکیب هسته‌های عملکرد محور یعنی P-core و کارایی‌محور E-core به همراه واحد پردازش گرافیکی پیشرفته و قدرتمند، اینتل تعهد خود را برای بهبود توانایی‌های محاسباتی و گرافیکی چیپ‌هایش اعلام کرده است. این رویکرد نشان‌دهنده دیدگاه کلی ‌نگر این شرکت به نیازهای محاسباتی است که نه‌تنها قدرت پردازشی، بلکه عملکرد گرافیکی رو با اهمیت می‌داند و قصد عقب نشینی در بازار گرافیک را به این زودی ندارد. بنابراین پردازنده Core Ultra 5 234V تنها یک پردازنده دیگر در میان محصولات اینتل نیست بلکه یک رویکرد آینده‌نگرانه توسط این شرکت در مورد توانایی‌های موردنیاز پردازش، کارایی و گرافیک در یک تراشه را نشان می‌دهد.

 

نظر دهید

پاسخ دهید

یازده + نه =

فروشگاه اینترنتی آی تی اس کالا
Logo
ثبت حساب جدید
بازیابی رمز عبور
مقایسه موارد
  • کل (0)
مقایسه
0
سبد خرید