بزرگترین مرکز فروش قطعات کامپیوتری در اصفهان | پشتیبانی و فروش : 95و32372394 -031 | 09933464088

اینتل راه حل مشکل ناپایداری پردازنده‌های Core i9 را اعلام کرد!

بنظر می‌رسد که اینتل بالاخره راه حل نهایی خود را برای حل مشکل ناپایداری پردازنده‌های Core i9 نسل 13 و 14 خود را ارائه نموده است. اما حتی این راه حل نیز مشکل سخت افزاری این چیپ‌ها را حل نخواهد کرد و بنظر می‌رسد اینتل برای رقابت با ای‌ام‌دی حاضر شده که پردازنده‌های مشکل دار را وارد بازار نماید. با ما در آی‌تی پرس همراه باشید.

اینتل اخیرا مشکلات ثبات و پایداری که برخی از پردازنده‌های سری 13 و 14 این شرکت (معروف به رپتور لیک) را تحت تأثیر قرار داده بود را مورد بررسی قرار داده است. این شرکت متوجه شده که دلیل اصلی این مشکلات در تنظیمات پیش‌فرض قدرت مصرفی است که توسط سازندگان مادربورد تنظیم شده و معمولا از پارامترهای توصیه شده توسط اینتل هم فراتر می‌رود.

حل مشکل ناپایداری پردازنده‌های Core i9

برای مقابله با این مشکلات اینتل از کاربران می‌خواهد تنظیمات «استاندارد اینتل» را در بایوس مادربورد انتخاب کنند تا تنظیمات قدرت و حرارت سیستم استانداردسازی شود و ناپایداری کاهش یابد. این تنظیمات به ویژه برای حل مشکل خاموشی در هنگام بازی‌ها به ویژه آنهایی که با موتور آنریل 5 ساخته شده‌اند، مفید واقع می‌شوند. هرچند بنظر می‌رسد این راه حل راه حلی مقطعی باشد زیرا که ایراد اصلی در چیپ این پردازنده‌ها است.

حل مشکل ناپایداری پردازنده‌های Core i9

اخیرا تعداد زیادی از سازندگان مادربوردهای استفاده‌کننده از سوکت LGA1700، به‌روزرسانی‌های جدید بایوس که شامل پروفایلی به نام «پروفایل استاندارد اینتل» هستند، منتشر کردند. این پروفایل با تنظیمات پیش‌فرض اینتل برای حل مشکل ناپایداری پردازنده‌های Core i9 تفاوت‌هایی با راه حل اینتل دارند. تنظیمات استاندارد اینتل شامل امکاناتی خاص برای مدیریت گرما و برق بر اساس طراحی چیپست و قیمت مادربورد می‌شود.

مادربوردهای بالارده ممکن است تنظیمات پاور و تغذیه‌ی بیشتری نسبت به مدل‌های ساده‌تر و ارزان‌تر داشته باشند که مربوط به مدار تغذیه‌ی قدرتمندتر آن‌هاست. مشکل ناپایداری بیشتر پردازنده‌های i9 سری 13 و 14 را در هنگام بازی‌های موتور آنریل انجین 5 را تحت تأثیر قرار می‌دهند. این مسئله نخستین بار با گزارش خاموشی‌ها در آوریل مطرح شد و نتایج تحقیقات اینتل نشان داد تنظیمات پیش‌فرض برخی سازندگان مادربورد نیز در این زمینه دخیل بوده‌اند.

هرچنمد بخشی از تقصیر گردن اینتل و ایرادات پردازنده I9 این شرکت می‌باشد که بعلت ایرادات و تلاش این شرکت برای رقابت با ای‌ام‌دی به این روز افتاده است. و حل مشکل ناپایداری پردازنده‌های Core i9 به صورت نرم افزاری را غیر ممکن می‌کند.

راه حل مشکل ناپایداری پردازنده‌های Core i9 :

“تعدادی از سازندگان مادربورد پروفایل‌های بایوسی با عنوان «پروفایل پایه‌ای اینتل» منتشر کرده‌اند. با این حال، این پروفایل‌های بایوس همانند «تنظیمات پیش‌فرض اینتل» که این شرکت اخیراً برای شرکای خود درباره مشکلات گزارش شده در پردازنده‌های سری K نسل‌های 13 و 14 راه حلی ارائه کرده است.

«پروفایل پایه‌ای اینتل» بر اساس راهنمایی‌های ارائه‌شده این شرکت برای تنظیمات انتقال قدرت به سازندگان است. اینتل به سازندگان مادربورد توصیه نمی‌کند که از تنظیمات بالاتر از موارد ذکر شده برای تغذیه‌ی پردازنده استفاده نماید. تنظیمات پیشنهادی اینتل شامل ترکیبی از ویژگی‌های حرارتی، انتقال قدرت و پروفایل‌های مختلف انتقال قدرت بر اساس توانایی مادربوردها است. اینتل به مصرف‌کنندگان توصیه می‌کند که با توجه به طراحی مادربورد، بالاترین پروفایل انتقال قدرت را پیاده‌سازی کنند.”
حل مشکل ناپایداری پردازنده‌های Core i9

اینتل برای تضمین ثبات سیستم، از کاربران می‌خواهد تنظیمات بایوس خود را بررسی و به‌روزرسانی کنند تا مطابق تنظیمات پیش‌فرض اینتل باشد. این کار باعث می‌شود رویکرد پایداری برای تأمین برق و مدیریت حرارت در سیستم‌های مختلف برقرار شود که نه تنها ثبات سیستم را حفظ می‌کند، بلکه توانایی‌های اجرایی پردازنده‌ها را نیز بهینه می‌سازد. و راه حل مشکل ناپایداری پردازنده‌های Core i9 می‌باشد هرچند که راه حلی تمام و کمال نیست.

حل مشکل ناپایداری پردازنده‌های Core i9

توصیه‌ی اینتل برای حل مشکل ناپایداری پردازنده‌های Core i9

 

نظر دهید

پاسخ دهید

17 − یازده =

فروشگاه اینترنتی آی تی اس کالا
Logo
ثبت حساب جدید
بازیابی رمز عبور
مقایسه موارد
  • کل (0)
مقایسه
0
سبد خرید