بزرگترین مرکز فروش قطعات کامپیوتری در اصفهان | پشتیبانی و فروش : 95و32372394 -031 | 09933464088

پردازنده زئون Sierra Forest با 288 هسته!

بنظر می‌‎رسد که پردازنده‌های زئون مبتنی بر معماری Sierra Forest قرار است پرچمداری 288 هسته‌ای داشته باشند. با ما در آی‌تی پرس همراه باشید تا این موضوع را بررسی نماییم.

سری پردازنده های Xeon با نام رمز «Sierra Forest» سال جاری میلادی معرفی خواهند شد. اینتل تاریخ دقیق معرفی را تایید نکرده است اما اینتل تایید می کند که پردازنده پرچمدار آن با طراحی 288 هسته موثر (هسته E) خواهد بود که سال گذشته تقریبا معرفی شد.

Sierra Forest

بر اساس اظهارات اینتل، پردازنده‌های Xeon با معماری Sierra Forest تا 2.7 برابر عملکرد بهتر به نسبت پردازنده‌های سرور سال ۲۰۲۱ دارد. که احتمالاً Ice Lake یا Cascade Lake بوده است. معماری این سرورها از انواع مختلف هسته‌های پردازشی به نام هسته‌های عملکردی (یا هسته‌های P) استفاده می‌کند، بنابراین چنین مقایسه‌ای به طور دقیق مناسب نیست. البته این موضوع در روند تغییر شبکه و مخابرات را که در آن تعداد هسته‌ها از عملکرد تک هسته‌ای بیشتر اهمیت دارد.

Sierra Forest

یکی دیگر از عوامل مهم برای سرورهای مرزی سازگاری با مصرف برق آنهاست. پردازنده‌های نسل بعدی Xeon به‌طور تجاری با نرم‌افزار مدیریت برق زیرساخت اینتل )IPM( که برای شبکه‌های ۵G طراحی شده، عرضه خواهند شد. این نرم‌افزار مصرف برق را مدیریت می‌کند تا سازگاری با مصرف برق سرورها در شبکه‌های بی‌سیم بهبود یابد.

Sierra Forest

پردازنده زئون Sierra Forest:

اینتل ادعا می‌کند که این محصولات باعث کاهش 30 درصدی مصرف برق می‌شوند. اینتل می‌داند که شبکه‌های 5G مدرن باید به زیرساخت‌هایی با مصرف انرژی پایین تکیه کنند که منجر به کاهش چشمگیر انتشار کربن و هزینه‌های کمتر می‌شود. این موضوع بلندمدت می‌تواند منجر به کاهش هزینه مالکیت (TCO) و کمک به شرکت‌های ارائه دهنده خدمات شبکه موبایل برای راه‌اندازی بیشتر گره‌ها شود.

اینتل ادعا می‌کند که این محصولات موجب صرفه‌جویی 20 درصدی در مصرف انرژی و افزایش 2 برابری ظرفیت برای شبکه‌های دسترسی رادیویی مجازی (vRAN) می‌شوند. هر دو Sierra Forest و Granite Rapids-D از افزایش توان vRAN پشتیبانی می‌کنند. بر اساس گزارش‌ها، GNR نسخه‌ای بعدتر در کنار جنگل سیرا معرفی خواهد شد، در حالی که تایید شده است که نسخه GNR-D در سال 2025 معرفی خواهد شد.

پردازنده‌های Xeon نسبت به بازدهی و کارایی که دارند، دمای کمتری داشته و به دلیل کاربرد در سرورها و دیتا سنترها، از پایداری بیشتری برخوردارند و در شرایط مساوی، درصد بسیار کمتری از هنگ و کرش (Crash) ، در سیستم هایی دیده می شود که از پردازنده های Xeon بهره برده‌اند که خود این مورد هم دلایل فنی و تکنولوژی‌هایی هست که در این سری پردازنده‌ها از آن ها استفاده شده است.

از لحاظ معماری، پردازنده های سرور ۹۹% مشابه معماری پردازنده های دسکتاپ می باشد. مثلا زمانی که معماری Sandy Bridge ارائه شد (نوعی معماری پردازنده های اینتل که در سال ۲۰۰۵ از آن رونمایی و در محصولات بعدی این شرکت از آن استفاده شد). پردازنده‌های زئون و مثلا سری Core i 2xxx دقیقا از همان معماری سندی بریج (Sandy Bridge) استفاده کردند. اما نقطه تفاوت در یک سری تکنولوژی های اضافی هست که در این خبر به آن‌ها اشاره نمودیم.

اینتل هم‌اکنون پلتفرم جدید خود را در نمایشگاه MWC بارسلون که از شهر بارسلون اسپانیا برگزار می‌شود، رونمایی خواهد کرد. شرکت کنندگان در این نمایشگاه می‌توانند از نمایش زنده پردازنده‌های نسل بعدی Xeon اینتل مبتنی بر معماری Sierra Forest بازدید کنند.

 

 

نظر دهید

پاسخ دهید

3 × 5 =

فروشگاه اینترنتی آی تی اس کالا
Logo
ثبت حساب جدید
بازیابی رمز عبور
مقایسه موارد
  • کل (0)
مقایسه
0
سبد خرید