بزرگترین مرکز فروش قطعات کامپیوتری در اصفهان | پشتیبانی و فروش : 95و32372394 -031 | 09933464088

CES2024: معماری Battlemage، خیز جدی اینتل برای بقا در بازار گرافیک

بنظر می‌رسد قصد اینتل برای توسعه گرافیک‌های مجتمع و کارت‌گرافیک مبتنی بر معماری Battlemage بسیار جدی می‌باشد. با ما در آی‌تی پرس همراه باشید تا اطلاعات بیشتری در مرود معماری Battlemage و آینده گرافیک‌های مجتمع و کارت‌های گرافیک اینتل بدست آوریم.

تام پیترسن، مدیر سابق بازاریابی فنی در انویدیا و مشاور تکنولوژی فعلی اینتل، در مصاحبه‌ای با پی سی ورلد تایید کرده است که توسعه معماری Battlemage بر طبق برنامه پیش می‌رود. و اگر همه چیز بر اساس برنامه باشد، امکان دارد شاهد رونمایی از آن پیش از نمایشگاه سی‌ای‌اس ۲۰۲۵ باشیم.  اینتل به نظر می‌رسد از تجربیات گذشته خود آموخته است و از ذکر تاریخ‌های خاص برای معرفی و عرضه گرافیک‌های Arc خود داری می‌نماید.

اگر به یاد داشته باشید اینتل در معرفی و عرضه کارت‌های گرافیک Arc A7 بسیار تاخیر داشت و نزدیک به شش ماه دیرتر از آنچه که قول داده بود این گرافیک‌ها را عرضه نمود. حال بنظر می‌رسد که اینتل از تاخیرها و قول‌های گذشته‌ی خود درس گرفته و سعی می‌کند بدون اعلام تاریخ دقیق اقدام به پیشروی و معرفی محصولات جدید خود نماید.

این موضوع هرچند در چندماه گذشته نگرانی‌هایی برای بعضی کاربران بوجود آورده بود و باعث شده بود که کاربران به این فکر نمایند که اینتل می‌خواهد از بازار کارت‌های گرافیک عقب نشینی نماید.

معماری Battlemage

علی‌رغم تاخیر، اینتل در نهایت سری گرافیک آرک میان‌رده را معرفی کرد. این محصول با رقابت از سوی ای‌ام‌دی و انویدیا روبرو شد که هر دو سخت‌افزارهای بهتر و بهینه‌تری از لحاظ نرم‌افزاری داشتند. اینتل با این حال با کاهش قیمت مدل‌های ۸ گیگابایتی Arc A7 به کمتر از ۲۰۰ دلار و مدل‌های ۱۶ گیگابایتی به ۲۵۰ دلار به طور قاطع از قصد خود برای بقا در بازار و گرفتن سهم از رقبا پرده برداشت و شایعات موجود در این زمینه را خاموش نمود.

معماری Battlemage

معماری آینده Xe2-HPG با نام Battlemage، که انتظار می‌رود معماری سری آینده کارت‌های گرافیک‌ Bxxx و گرافیک های مجتمع از این معماری مشتق شده باشند. هرچند اینتل تاکنون سطحی از محرمانگی را برای جزئیات این معماری حفظ کرده است، اما با توجه به تدابیر اینتل باز هم شاهد ظهور شایعاتی در مورد این معماری بوده‌ایم. بعضی از این شایعات به  احتمال امکان بکارگیری تا ۵۶ هسته‌های Xeدر این معاری اشاره داشتند، با توجه به معرفی پردازنده Lunar Lake نیز می‌توانیم به بهبود بحث پهنای باند حافظه نیز امیدوار باشیم.

عزم جدی اینتل با معماری معماری Battlemage

تام پیترسون می‌گوید که در حال حاضر 30 درصد از مهندسان اینتل بر روی معماری Battlemage کار می‌کنند که عدد بزرگی محسوب می‌شود. با این حال او می‌گوید که کار تیم سخت افزار مدتهاس که تمام شده و تمامی این سی درصد مهندس از بخش نرم‌افزاری هستند و تمام تلاششان را می‌کنند که این معماری بهینه تر از معماری‌های گذشته باشد. و اینتل اهمیت بهبود نرم افزار را برای گرافیک ها به خوبی متوجه شده است.

همچنین او می‌گوید که اکثر مهندسان سخت افزار این شرکت دارند روی نسل بعد از معماری Battlemage یعنی Celestial کار می‌کنند که خود نشان دهنده اهمیت بحث گرافیک‌های جدید در منظر اینتل است. او معتقد است که اگر خوش شانس باشیم احتمالا تا قبل از CES2025 شاهد معرفی محصولات مبتنی بر معماری Battlemage خواهیم بود.

تمامی موارد ذکر شده توسط تام پیترسن نشان از این دارد که اینتل پاشنه آشیل گرافیک‌های خود را در این مرحله تنها بحث نرم‌افزاری می‌داند که دو نسل است گریبان اینتل را در محصولات خود گرفته است. این موضوع را می‌توان از آن سو مورد بررسی قرار داد که ام‌اس‌آی با هماکاری اینتل اقدام به عرضه کنسول دستی مبتنی بر پردازنده سری Core 100 و گرافیک Arc نموده است.

تام پیترسن معماری Battlemage

هم‌زمان، پیترسن تایید می‌کند که تیم سخت‌افزاری گرافیک اینتل فعالانه بر روی جانشین نسل آینده، یعنی معماری Xe3 Celestial کار می‌کنند. که بنابر شایعات معماری قابل توجهی است. که انتظار می‌رود معماری اکس۲ برای اولین بار همزمان با Lunar Lake (که نسخه اولیه آن را در اخبار قبلی سی‌ای‌اس۲۰۲۴ معرفی کردیم)، در حالی که معماری اکس۳ قرار است با سری پردازنده‌های Panther Lake در آینده‌ای نزدیک معرفی شود.

نظر دهید

پاسخ دهید

16 + سه =

فروشگاه اینترنتی آی تی اس کالا
Logo
ثبت حساب جدید
بازیابی رمز عبور
مقایسه موارد
  • کل (0)
مقایسه
0
سبد خرید