بزرگترین مرکز فروش قطعات کامپیوتری در اصفهان | پشتیبانی و فروش : 95و32372394 -031 | 09933464088

چهار مدل دیگر از پردازنده‌های Core Ultra 7 و 5 اینتل رویت شدند!

همانطور که قبلا هم اعلام کرده بودیم نام‌گذاری پردازنده‌های اینتل از نسل آینده از Core i به Core Ultra تغییر خواهد کرد. طبق شایعات جدید اطلاعات تعدادی دیگر از پردازنده‌های اینتل پخش شده. با ما در آی‌تی پرس همراه باشید تا این شایعات را بررسی نماییم.

طبق شایعات جدید چهار مورد دیگر از خانواده نسل آینده Core Ultra قرار است با نام‌های Core Ultra 5 125U و Core Ultra 5 134U و Core Ultra 7 155U و Core Ultra 7 164U سال آینده عرضه شوند. همانطور که از نام گذاری این پردازنده‌ها هم مشخص است اینتل کاملا نام‌گذاری قدیمی را کنار گذاشته و از فرمت جدید نام‌گذاری استفاده می‌نماید.

با توجه به اخبار گذشته و  اعلام رسمی اینتل در پست رسمی خداحافظی اینتل با نام‌گذاری core i ، نام گذاری آینده پردازنده‌های این شرکت به دو صورت انجام خواهد شد. در حالت اول برای محصولات بالارده قرار است از نام Core Ultra استفاده شود. حالت دوم برای محصولات میان رده و پایین رده که تنها شامل عبارت Core به علاوه نام عدد محصول خواهد بود.

هرچند با توجه به نام‌گذاری این چهار پردازنده بنظر می‌رسد که نام گذاری نسل آینده پرازنده‎های اینتل بسیار پیچیده خواهد بود. اگر از خبر دیروز و نتایج بنچمارک پردازنده Core Ultra 7 155H به یاد داشته باشید گفتیم که این پردازنده یک پردازنده توسعه یافته برای لپ‌تاپ و جایگزینی برای Core i7- 13700H خواهد بود. هرچند که طبق شایعات جدید بنظر می‌رسد که شیوه نام گذاری H، U که در آخر نام پردازنده‌های لپ‌تاپ قرار می‌گرفت قرار است به پردازنده‌های دسکتاپ هم باز شود هرچند چهار پردازنده ذکر شده در این مطلب مربوط به پردازنده‌های لپ‌تاپ با معماری Meteor Lake می‌باشند.

چهار پردازنده جدید خانواده Core Ultra:

این چهار پردازنده Core Ultra 5 125U ، Core Ultra 5 134U ، Core Ultra 7 155U و Core Ultra 7 164U که در پایان نام آن‌ها U قرار گرفته قرار است از سری پردازنده‌های کم مصرف اینتل باشند. و قرار گرفتن Core Ultra در نام نشان دهنده استفاده از معماری جدید Meteor Lake و بالا رده بود این پردازنده‌ها خواهد بود.

core ultra

این موضوع نام‌گذاری این پردازنده‌ها با پیشوند Ultra  می‌تواند برای کاربران گمراه کننده باشد زیرا همانطور که در بیانیه رسمی اینتل در خداحافظی با نام‌گذاری Core i اعلام شد. استفاده از نام جدید Core Ultra قرار بود که تنها محدود به پردازنده‌های رده بالا و پردازنده‌هایی با توان پردازشی بالا باشد نه پردازنده‌هایی کم مصرف که مسلما توان پردازشی محدودی خواهند داشت. اینتل دلیل این تصمیم را ساده سازی هرچه بیشتر نام‌گذاری و مشخص نمودن قشر هدف پردازنده با استفاده از عبارت Ultra اعلام نموده بود که با توجه این شایعات بنظر می‌رسد ساده سازی محقق نشده است.

این موضوع کم مصرف بودن تنها به نام‌گذاری و پسوند U نیز خلاصه نمی‌شود و بنظر می‌رسد اینتل قصد دارد میان مصرف سری XX5U و XX4U نیز تفاوت قائل شود و این موضوع نیز به گمراهی بیشتر کاربران منجر خواهد شد. این موضوع در مورد دو پردازنده ذکر شده برابر است با مصرف 15 واتی سری XX5U و مصرف 9 واتی سری XX4U، این اطلاعات توسط منبعی اعلام شده که قبلا اخبار مروبط به نسل 14 را اعلام نموده بود که بعدا به صورت رسمی تایید شد، پس می‌توان تقریبا به صحت این اطلاعات اطمینان داشت.

CORE ULTRA

هرچند باید این نکته را در نظر بگیریم که اطلاعات فعلی منتشر شده اطلاعات تمامی مدل‌های این خانواده نمی‌باشند و تنها با تعداد محدودی از پردازنده‌های اینتل نسل آینده مواجه هستیم. و شایعات فعلی تنها شامل پردازنده‌های سری U و  H بوده یعنی مدل‌های Core Ultra 5 125U ، Core Ultra 5 134U ، Core Ultra 7 155U و Core Ultra 7 164U و هنوز اطلاعاتی از سری HX و P در دسترس نیست و احتمالا اطلاعات و شایعات  این پردازنده‌ها با نزدیک شدن به زمان معرفی آن‌ها کم کم افزایش خواهد داشت.

نظر دهید

پاسخ دهید

نوزده + سه =

فروشگاه اینترنتی آی تی اس کالا
Logo
ثبت حساب جدید
بازیابی رمز عبور
مقایسه موارد
  • کل (0)
مقایسه
0
سبد خرید