بزرگترین مرکز فروش قطعات کامپیوتری در اصفهان | پشتیبانی و فروش : 95و32372394 -031 | 09933464088

اطلاعات جدیدی از معماری Zen 5 منتشر شد!

با نزدیک شدن به تاریخ معرفی رسمی پردازنده‌های مبتنی بر معماری Zen 5 هر روز اطلاعات بیشتری از این پردازنده‌ها به گوش می‌رسد. بنظر می‌رسد این پردازنده‌ها دارای نام گذاری جدید نیز می‌باشند که شامل حروف AI در نام پردازنده‌ای و ای‌پی‌یوهای جدید این شرکت است. با ما در آی‌تی پرس همراه باشید تا اطلاعات این پردازنده‌ها و ای‌پی‌یوها را بررسی نماییم.

اخیرا اطلاعات موثقی از یک منبع قابل اعتماد به نام «GoldenPigUpgrades» در Bilibili منتشر شده (این سایت، یک سرویس اشتراک ویدئو چینی مستقر در شانگهای می‌باشد که بیشتر کاربران چینی از آن استفاده می‌کنند.) که جزئیات مهمی درباره معماری Zen 5  ای‌ام‌دی که انتظار می‌رود نیمه دوم سال ۲۰۲۴ معرفی شود را فاش کرده است. این کاربر خصوصیات مختلف سطوح جدیدترین معماری ای‌ام‌دی را تایید و گسترش داده است که شامل دسته‌های مختلف محصول مانند پردازنده‌های رومیزی، لپ‌تاپ و ای‌پی‌یو می‌شود.

جزئیات افشا شده به خط پردازنده‌های رومیزی Granite Ridge و سری موبایل جدید « Fire Range» که انتظار می‌رود ویژگی‌های مشترک داشته باشند اشاره دارد. این پردازنده‌ها ممکن است تا ۱۶ هسته در هر چیپ در چیپلت داشته باشند و ظرفیت حافظه نهان کلی ۱۲۸ مگابایت برای مدل‌هایی با قدرت بالا پیش‌بینی می‌شود.

Zen 5

این کاربر داده‌‌هایی در مورد ای‌پی‌یوهای جدید از جمله سری Strix Point دارد که شامل یک مدل تاکنون ناشناخته و معرفی نشده ۱۰ هسته‌ای به نام Ryzen AI 165 است. همچنین ای‌پی‌یو قدرتمندتر Ryzen AI 9 HX 170. توانایی این ای‌پی‌یوها شامل هسته‌های Zen 5 و Zen 5c با واحدهای پردازش عصبی سخت‌افزاری داخلی و ۱۶ هسته گرافیکی RDNA 3.5 است که برای برنامه‌ها و بازی‌های مجهز به هوش مصنوعی و گرافیکی طراحی شده‌اند.

Zen 5

ای‌پی‌یوهای سری Strix مبتنی بر معماری Zen 5:

این کاربر اشاره مهم دیگری به ای‌پی‌یو موبایل Strix Point Halo است که یک پیکربندی چند تراشه‌ای بسیار قدرتمند با دو تراشه پردازنده مرکزی(چیپلت) متشکل از هسته‌های Zen 5 با ظرفیت احتمالی تا ۱۶ هسته است. این ای‌پی‌یو قرار است در گرافیک با ۴۰ هسته RDNA 3.5 ای‌پی‌یوهای قبلی‌ را پشت سر بگذارد، که مجهز به واحد پردازش عصبی با بهره‌وری تقریباً دوبرابر سری Strix Point است و ظرفیت تا ۷۰ ترا-عملیات در ثانیه (TOPS) را فراهم می‌کند.

Zen 5

در کنار این مدل‌های قدرتمند، ای‌پی‌یو Kracken Point که قرار است در سال ۲۰۲۵ معرفی شود، به بخش پایین‌تر طیف عملکردی تعلق دارند و قرار است این بخش را هدف قرار دهند. این ای‌پی‌یوها از ترکیب هسته‌های Zen 5 و Zen 5c تشکیل شده که مجموعا تا ۸ هسته خواهند داشت و دارای حافظه نهان کلی(کش) و تعداد هسته‌های گرافیکی کمتری نسبت به سری Strix خواهند بود. از دیگر جزئیات افشاشده می‌توان به احتمال تغییرات یا اختلاف ‌نظر در برنامه‌ریزی‌های معماری ای‌ام‌دی مانند تعبیه دو واحد محاسباتی RDNA 3 در هر دو Granite Ridge و Fire Range اشاره کرد، که ممکن است تغییراتی در دای Raphael I/O فعلی از RDNA 2 به RDNA 3 را پیشنهاد دهد.

Zen 5

نظر دهید

پاسخ دهید

9 − یک =

فروشگاه اینترنتی آی تی اس کالا
Logo
ثبت حساب جدید
بازیابی رمز عبور
مقایسه موارد
  • کل (0)
مقایسه
0
سبد خرید