بزرگترین مرکز فروش قطعات کامپیوتری در اصفهان | پشتیبانی و فروش : 95و32372394 -031 | 09933464088

انویدیا برنامه زمانی عرضه گرافیک‌های خود تا 2025 را منتشر نمود

انویدیا طبق روند گذشته‌ی خود در ماه اکتبر جلسه‌ای با سرمایه‌گذاران خود برگذار نمود. ماحصل این جلسه انتشار برنامه زمانی عرضه محصولات این شرکت تا سال 2025 است. با ما در آی‌تی پرس همراه باشید تا به بررسی این برنامه زمانی و معماری مورد استفاده در دو گرافیک جدید این شرکت یعنی GB200 و GX200 بپردازیم.

در برنامه زمانی منتشر شده نامی از دو کارت گرافیک با معماری جدید بلک‌ول (Blackwell) به چشم می‌خورد. این دو کارت GB200، GX200 نام دارند. با توجه به برنامه زمانی منتشر شده که مربوط به بخش پردازش هوش مصنوعی و مراکز داده یا دیتاسنترها می‌باشد. می‌توان انتظار داشت که این گرافیک‌ها قرار است توان خود را در پردازش‌های مربوط به هوش مصنوعی در سرور‌ها انجام دهند.  به دلیل مشابهات‌های زیادی که گرافیک‌های مورد استفاده در دیتاسنترها با گرافیک‌های دسکتاپ دارند می‌توان اطلاعات مفیدی از آینده گرافیک‌های انویدیا بدست آورد.

معماری Blackwell با نام رمز GB ادامه دهند راه معماری Ada Lovelace می‌باشد که مانند معماری Ada، نام یک ریاضی‌دان را برخود گرفته و به افتخار ریاضیدان بزرگ دیوید هارولد بلک‌ول معماری Blackwell نام گرفته است. هرچند با توجه به برنامه زمانی منتشر شده بنظر می‌رسد که نسل بعدی این نوع گرافیک‌ها با معماری نامعلومی و تحت نام X عرضه شوند و با توجه به استفاده انویدیا از نام X برای پروژه‌های تحت توسعه می‌توان انتظار داشت که معماری نسل‌ آینده‌ی کارت‌های گرافیک دیتاسنترها هنوز آماده نشده و تا 2025 تنها کارت‌های این شرکت در بازار دیتاسنترها و پردازش‌های هوش مصنوعی دارای معماری Blackwell هستند.

برنامه زمانی معماری BLACKWELL انویدیا

با توجه به برنامه زمانی منتشر شده و همه‌گیری هوش مصنوعی درمیان مصرف کنندگان عادی و شرکت‌ها که منجر افزایش نیاز به قدرت پردازشی فضای کلاد (پردازش ابری) شده می‌توان انتظار داشت که انویدیا قصد دارد به صورت سالانه کارت‌های گرافیکی مناسب دیتاسنترها و شرکت‌های هوش مصنوعی را عرضه نماید. ماه پیش هم این شرکت اقدام به معرفی رسمی کارت گرافیکی GH200 با معماری Hopper و حافظه جدید HBM3e نمود که می‌توان دید دقیقی از آنچه قرار است کارت‌های گرافیک GB200 و GX200 عرضه کنند به ما بدهد.

اسم‌های ذکر شده با پیشوند GB و GX تنها نام‌های رمزی این محصولات هستند و در زمان عرضه مانند کارت GH200 که با نام H200 عرضه شد قرار است که با نام B100 و X100 عرضه شوند. البته شایعاتی نیز وجود دارد که معماری Blackwell شامل چند چیپ دیگر با نام رمزی GB100/GB102 نیز می‌شود که هنوز مشخص نیست این دو چیپ قرار است در بخش نو ظهور پردازش‌های هوش مصنوعی و یادگیری ماشین کامپیوترهای شخصی استفاده شوند یا آن‌ها نیز قرار است برای دیتاسنترها و مصارف پردازشی سنگین در مقیاس شرکت‌ها مورد استفاده قرار گیرند.

با توجه به اینکه GB200 با نام B100 عرضه می‌شود می‌توان انتظار داشت که شایعات GB100/GB102 مربوط به نام عرضه رسمی این کارت‌ها بوده است نه چیپ‌ستی مجزا، اما می‌توان امید داشت که این شرکت تصمیم به عرضه کارت‌های دسکتاپ مخصوص پردازش‌های یادگیری ماشین بگیرد و رقیب قدیمی خود AMD را بار دیگر غافلگیر نماید و به رقیب جدید خود اینتل نیز زهره چشمی نشان دهد و جایگاه خود را به عنوان شرکت پیشرو در زمینه کارت‌های گرافیکی تحکیم نماید.

همانطور که اشاره کردیم با توجه به شباهت محصولات گرافیکی مورد استفاده در دیتاسنترها و محصولات گیمینگ دور از انتظار نیست که کارت‌های سری 50 RTX نیز از حافظه‌های HBMe3 استفاده نمایند. زیرا به صورت ضمنی تایید شده که نسل آینده کارت‌های گرافیک گیمینگ این شرکت از معماری Blackwell استفاده می‌نمایند.

برنامه زمانی و مشخصات معماری انویدیا

برنامه زمانی عرضه معماری BLACKWELL انویدا

همانطور که در برنامه زمانی بالا نیز مشخص است. کارت‌های مبتنی بر معماری Blackwell اواخر سال 2024 و اوایل سال 2025 عرضه خواهند شد. همین موضوع فرصتی است برای این شرکت تا آن زمان از معماری جدید و بعدی خود که فعلا در اسلایدهای رسمی منتشر شده از نشست با سرمایه‌گذاران، X نام دارد رونمایی نماید.

 

نظر دهید

پاسخ دهید

دوازده + 8 =

فروشگاه اینترنتی آی تی اس کالا
Logo
ثبت حساب جدید
بازیابی رمز عبور
مقایسه موارد
  • کل (0)
مقایسه
0
سبد خرید