بزرگترین مرکز فروش قطعات کامپیوتری در اصفهان | پشتیبانی و فروش : 95و32372394 -031 | 09933464088

سری RTX 50 از حافظه GDDR7 استفاده خواهند نمود!

بازار شایعات کارت‌های گرافیک سری RTX 50 انویدیا گرم شده و اطلاعات جدیدی از تاریخ عرضه این کارت‌ها و مشخصات احتمالی حافظه GDDR7 این کارت‌ها منتشر شده است. با ما در آ‌ی‌تی پرس همراه باشید تا این مشخصات را بررسی نماییم.

سری RTX 50 که مبتنی بر معماری «Blackwell » ساخته خواهند شد، انتظار می‌رود طراحی خنک‌کننده مشابهی با سری فعلی Ada Lovelace داشته باشد. علاوه بر این، گزارش‌ها حاکی از آن است که انویدیا از حافظه GDDR7 در سری بعدی استفاده خواهد کرد که متفاوت با شایعات قبلی و استفاده از حافظه‌های HBM می‌باشد، که افزایش پیش‌بینی‌شده‌ای در پهنای باند را در سطح مختلف بازی‌ها فراهم خواهد کرد.

البته باید اشاره کرد که نام «Blackwell » از دیوید هارولد بلکوئل، یک آماردان و ریاضی‌دان آمریکایی که بخاطر مشارکت‌هایش در نظریه بازی‌ها، نظریه احتمال، و نظریه‌های اطلاعات مشهور است گرفته شده.

معماری Blackwell با نام رمز GB ادامه دهند راه معماری Ada Lovelace می‌باشد. هرچند با توجه به برنامه زمانی منتشر شده بنظر می‌رسد که نسل بعدی این نوع گرافیک‌ها با معماری نامعلومی و تحت نام X عرضه شوند و با توجه به استفاده انویدیا از نام X برای پروژه‌های تحت توسعه می‌توان انتظار داشت که معماری نسل‌ آینده‌ی کارت‌های گرافیک دیتاسنترها هنوز آماده نشده و تا 2025 تنها کارت‌های این شرکت در بازار دیتاسنترها و پردازش‌های هوش مصنوعی دارای معماری Blackwell هستند.

بر خلاف اطلاعات قبلی، منابع اذعان دارند که نوع حافظه این کارت‌ها با نوع حاظه کارت‌های پردازنده گرافیکی GB200 متفاوت است.بنابر شایعات پیش بینی می‌شود که کارت GB202 پرچمدار معماری جدید انویدیا در سری RTX 50 باشد. در ابتدا گفته می‌شد که این کارت گرافیک از یک باس 512 بیتی استفاده می‌کند، اما حال ذکر شده که باس این کارت 384 بیتی خواهد بود. این روند در دهه گذشته در معماری‌های اصلی انویدیا دیده شده و به نظر می‌رسد در سری RTX 50 نیز ادامه خواهد یافت.

سری RTX 50

براساس اطلاعات قبلا منتشر شده، شایع شده است که پردازنده گرافیکی انویدیا GB202 شامل 192 واحد پردازش رویداد (Streaming Multiprocessor) خواهد بود که می‌تواند تعداد ماکزیمم هسته‌های کودای 24567 هسته را در خود جای داده باشد، البته با این فرض که تغییرات قابل توجهی در معماری پردازنده ایجاد نشود. البته این مشخصات مربوط نسخه اولیه و نمونه مهندسی این پردازنده گرافیکی می‌باشد نه نسخه قابل عرضه در بازار بعنوان یک پرچدار مثلاً مدل فعلی RTX 4090 هم از کل توانایی پردازنده AD102 استفاده نمی‌کند. این مورد حتی پس از بیش از یک سال از انتشار این کارت نیز تغییر نکرده است، انویدیا نیازی به مدل قدرتمندتری از این کارت برای عرضه ندیده است.

بهره‌مندی از حافظه GDDR7 موجب افزایش قابل توجهی در پهنای باند خواهد شد هرچند نه به اندازه حافظه‌های HBM که قرار است در کارت‌های مبتنی بر این معماری و برای مصارف هوش مصنوعی عرضه شوند. بر اساس اطلاعات اخیر منتشر شده توسط میکرون که با انویدیا در توسعه حافظه‌های GDDR5X و GDDR6X نیز همکاری داشت، حافظه جدید GDDR7 تولیدی سرعتی معادل 32 گیگابیت بر ثانیه دارد.

که در مقایسه با حافظه کارت RTX 4090 که سرعتی معادل 21 بر ثانیه دارد جهشی 50 درصدی را شاهد است و پهنای باند این کارت را به 1.5 ترابایت در ثانیه می‌رساند.

تاریخ انتشار احتمالی سری RTX 50 بلکول روشن نیست،  اما از آنجایی که معرفی کارت‌های گرافیکی دیتاسنتر و هوش مصنوعی B100 و GB200 بین 2024 تا 2025 تایید شده، انتظار معقول این است که سری بازی این محصولات در بازه زمانی مشابهی عرضه شوند.

مشخصات پرچمدار مبتنی بر معماری Blackwell سری RTX 50:

سری RTX 50

پردازنده‌های گرافیکی B100 و GB200 کارت‌های گرافیکی معمولی با استفاده استاندارد نیستند؛ بلکه این دو کارت فراتر از کارت‌های گرافیکی متعارف و حتی سری RTX 50 نیز هستند. این کارت‌های تسریع‌کننده‌ پردازش مربوط به مرکز داده هستند و وظایف پیچیده‌تری مانند پردازش‌های هوش مصنوعی را نیز بر عهده دارند، به ویژه در زمینه‌ی مدل‌های زبانی بزرگ مانند چت جی‌پی‌تی، بارد، گورک و … انویدیا پیش‌بینی می‌کند که تا سال 2024 استفاده از این کارت‌ها در مصارف ذکر شده رشد داشته باشد و بازار انویدیا را در این بخش گسترش دهد. و احتمالا کارت‌های سری RTX 50 نیز در زمانی نزدیک به این دو کارت عرضه خواهند شد.

 

نظر دهید

پاسخ دهید

هشت + 4 =

فروشگاه اینترنتی آی تی اس کالا
Logo
ثبت حساب جدید
بازیابی رمز عبور
مقایسه موارد
  • کل (0)
مقایسه
0
سبد خرید