بزرگترین مرکز فروش قطعات کامپیوتری در اصفهان | پشتیبانی و فروش : 95و32372394 -031 | 09933464088

معماری RDNA4 و موتور جدید Ray Tracing ای‌ام‌دی

قرار است در معماری جدید RDNA4 با موتور جدید Ray Tracing روبرو باشیم که بنظر می‌رسد از معماری جدید سخت افزاری بهره ببرند. با آی‌تی پرس همراه باشید تا مشخصات این معماری جدید را بررسی نماییم.

معماری گرافیکی آینده ای‌ام‌دی با نام RDNA4 انتظار می‌رود دارای یک موتور Ray Tracing جدید با نام کپلر ال 2 می‌باشد. این موتور جدید براساس ادعاهای منابع مختلف قرار است کاملا متفاوت با معماری گذشته Ray Tracing ای‌ام‌دی باشد.

 

rdna4

در حال حاضر ای‌ام‌دی از یک موتور Ray Tracing با معماری قدیمی استفاده می‌کند که قسمت حجیم پردازش را که مربوط به برخورد پرتوهاست را انجام می‌دهد. رویکرد سخت افزاری ای‌ام‌دی نیز در پردازش Ray Tracing هنوز بسیار وابسته به واحد پردازش Shader است.

تکنولوژی Ray Tracing چیست؟

اما Ray Tracing چیست: پرتویابی (Ray Tracing) یک فناوری پیشرفته شبیه‌سازی گرافیکی است که واقع‌بینی و واکنش‌پذیری تصاویر را افزایش می‌دهد. در این روش، هر پیکسل به طور جداگانه محاسبه و پردازش می‌شود تا مسیر پرتوی نور از چشم بیننده تا سطح مورد نظر به دست آید. بدین ترتیب واکنش نور با مواد مختلف، سایه‌‌ها، انعکاس و شکست نور محاسبه می‌شود تا تصویر واقع‌گرایانه‌تری ایجاد شود.

کارت‌های گرافیکی پیشرفته مانند RTX شرکت انویدیا، Ray Accelerators مخصوصی دارند که محاسبات پرتویابی را انجام می‌دهند. این واحدهای پردازشی می‌توانند مسیر پرتوهای نور را با سرعت بیشتری نسبت به روش CPU محاسبه کنند تا تصاویر واقع‌بینی‌تر و جذاب‌تری تولید شود.

RDNA4

معماری RDNA4 و Ray Tracing جدید ای‌ام‌دی:

ای‌ام‌دی اولین بار با استفاده از معماری RDNA2 موتور Ray Tracing را توسعه داد. که اولین معماری ای‌ام‌دی بود که از ویژگی‌های DirectX 12 Ultimate پشتیبانی نمود. ای‌ام‌دی در معماری RDNA3 سعی نمود موتور Ray Tracing را بهبود دهد. این بهبود توانس نتایجی تا 50 درصد بهتر را به ثبت رساند.

براساس اطلاعت درز کرده بنظر می‌رسد که کپلر ال 2، براساس معماری RDNA4 باز طراحی شده است. که شامل یک راه حل سخت افزاری باز طراحی شده نسبت به RDNA2 و RDNA3 خواهد بود. این روش جدید باعث خواهد شد که فشار کمتری روی موتور Shader پردازنده گرافیکی بیاید.

RDNA4

ای‌ام‌دی معمولاً معماری‌های جدید گرافیکی خود را با سری بعدی پردازنده‌های خود به عنوان گرافیک مجتمع عرضه می‌کند که با توجه به شایعات پیرامون رویداد ام‌دی‌ای در کامپیوتکس و معرفی معماری «Zen 5» در پردازنده‌های سرور و کلاینت، انتظار می‌رود اطلاعاتی از RDNA4 نیز منتشر شود. بنابراین با توجه به این ملاحظات به نظر می‌رسد ام‌دی‌ای این معماری جدید را در نیمه دوم 2024 معرفی خواهد کرد.

 

نظر دهید

پاسخ دهید

سه × 1 =

فروشگاه اینترنتی آی تی اس کالا
Logo
ثبت حساب جدید
بازیابی رمز عبور
مقایسه موارد
  • کل (0)
مقایسه
0
سبد خرید