بزرگترین مرکز فروش قطعات کامپیوتری در اصفهان | پشتیبانی و فروش : 95و32372394 -031 | 09933464088

آموزش بهبود ناپایداری سیستم‌های اینتل نسل 13 و 14 در مادربوردهای ایسوس

اگر به یاد داشته باشید گفتیم که مشکل ناپایداری سیستم‌های اینتل در نسل 13 و 14 در بازی‌ها و نرم افزارهای سنگین وجود دارد. اخیرا ایسوس بروزرسانی برای حل این مشکل عرضه نموده است. با ما در آی‌تی پرس همراه باشید تا راه حل ایسوس برای این مشکل را بررسی وفعال کردن این قابلیت را آموزش دهیم.

به نظر می‌رسد این مشکلات ناپایداری سیستم‌های اینتل بیشتر زمانی رخ می‌دهد که بار پردازشی سنگین مانند نرم افزارهای گرافیکی یا بازی‌های ساخته شده با موتور گرافیکی آنریل انجین ۵ اجرا می‌شوند. اینتل وبسایتی را نیز برای پشتیبانی موارد ناپایداری CPU ایجاد کرده اما هنوز بیانیه عمومی و رسمی و راه‌ حلی قطعی اعلام نکرده است.

ناپایداری سیستم‌های اینتل نسل 13 و 14

این مشکل پایداری بیشتر در کلاک‌های بالا اتفاق می‌افتد که این پردازنده‌های برای عمل کردن در این کلاک‌ها طراحی و توسعه داده شده‌اند. بنظر می‌رسد بخش اصلی این مشکل ناپایداری سیستم‌های اینتل هم مربوط به همین موضوع می‌باشد. شاید تنها ویژگی مثبت پردازنده‌های اینتل که آن‌ها را در دور رقابت با پردازنده‌های Ryzen ای‌ام‌دی نگه می‌داشت.

فعلا بنظر می‌رسد تنها دو شرکت ASUS و MSI اقدام به عرضه راه حلی کوتاه مدت برای حل مشکل ناپایداری سیستم‌های اینتل نموده‌اند. که راه حل ایسوس و ام‌اس‌آی نیز محدود به یک آپدیت بایوس برای حل این مشکل می‌باشد.

راه حل فعلی را می‌توان در کاهش ولتاژ و کم کردن کلاک پردازنده‌های نسل 13 و 14 اینتل دانست. هرچند این راه حل مقطعی برای ناپایداری سیستم‌های اینتل است و بنظر نمی‌رسد راه حل مناسبی در طولانی مدت باشد زیرا این مشکل احتمالا به علت زیاد بودن ولتاژ پیشفرض رخ داده که در طولانی مدت به سیلیکون پردازنده آسیبب زده است. اما هنوز مشخص نیست آیا راه‌حل‌های دائمی بهبود ناپایداری سیستم‌های اینتلی نیازمند به‌روزرسانی BIOS سازندگان مادربرد یا پچ‌های بازی است.

باید در نظر داشت که سازندگان مادربرد اغلب پردازنده را خارج از مشخصات پیش‌فرض اینتل برای ولتاژ و کلاک قرار می‌دهند، این عمل به‌ویژه با اعمال تغییر یا حذف محدودیت‌های توان ممکن است منجر به اور ولتاژ و ایجاد ناپایداری سیستم‌های اینتل شود.

برای همین امر ایسوس در آپدیت جدید خود برای مادربورد‌های سری Z790 خود پروفایلی در بایوس به نام Intel Baseline Profile اضافه نموده است که تنظیمات ولتاژ و مموری را به حالت پیش فرض اینتل در می‌آورد که از ناپایداری پردازنده جلوگیری می‌نماید.

آموزش بهبود ناپایداری سیستم‌های اینتل در مادربوردهای ایسوس:

شما هم اگر دارای مادربورد سری Z790 هستید می‌توانید به شیوه زیر این تنظیمات جدید را برای بهبود ناپایداری سیستم‌های اینتلی فعال کنید:

مرحله اول: در بایوس به تب Advance بروید و سپس به CPU Configuration و بعد از آن CPU Power Management Control را باز کنید:

ناپایداری سیستم‌های اینتل نسل 13 و 14

مرحله دوم: در تب AI Tweaker به بخش Internal CPU Power Management بروید و بخش‌های مشخص شده در عکس زیر را فعال کنید.

ناپایداری سیستم‌های اینتل نسل 13 و 14

مرحله سوم: به تب اصلی AI Tweaker باز گردید و به زیر منوی Thermal Velocity Boost بروید و دو بخش اول مشخص شده را فعال و بخش سوم را غیر فعال نمایید.

ناپایداری سیستم‌های اینتل نسل 13 و 14

مرحله چهارم: در بخش آخر نیز در تب AI Tweaker تنظیمات را مشابه عکس زیر انجام دهید.

ناپایداری سیستم‌های اینتل نسل 13 و 14

نظر دهید

پاسخ دهید

شش + چهار =

فروشگاه اینترنتی آی تی اس کالا
Logo
ثبت حساب جدید
بازیابی رمز عبور
مقایسه موارد
  • کل (0)
مقایسه
0
سبد خرید