بزرگترین مرکز فروش قطعات کامپیوتری در اصفهان | پشتیبانی و فروش : 95و32372394 -031 | 09933464088

ناپایداری سیستم‌های اینتلی نسل 14 به دلیل اورولتاژ پردازنده

انویدیا در توضیحات درایور جدید خود اعلام نموده است که اگر کاربرانی که در کنار کارت گرافیک انویدیا از پردازنده‌های نسل 13 و 14 استفاده می‌کنند و شاهد ناپایداری سیستم‌های اینتلی خود هستند بهتر است که برای رفع این مشکل با اینتل مکاتبه نمایند. با ما در آی‌تی پرس همراه باشید تا دلیل این ناپایداری را بررسی نماییم.

انویدیا مشکلات اعلام‌شده کاربران با پردازنده‌های جدید اینتل رپتور لیک نسل 13 و 14، به ویژه مدل‌های قابل اورکلاک Kرا تایید نموده است. در ابتدا انویدیا توصیه کرده که مالکان CPUهای مربوطه برای مشکلاتی مانند ناپایداری سیستم، خطا در حافظه ویدئویی، کرش کردن بازی یا قطع‌شدن برخی برنامه‌ها مستقیماً با اینتل تماس بگیرند و این موضوع ناپایداری سیستم‌های اینتلی ارتباطی با کارت‌های گرافیک تولیدی این شرکت ندارد.

ناپایداری سیستم‌های اینتلی

به نظر می‌رسد این مشکلات ناپایداری سیستم‌های اینتلی بیشتر زمانی رخ می‌دهد که بار پردازشی سنگین مانند نرم افزارهای گرافیکی یا بازی‌های ساخته شده با موتور گرافیکی آنریل انجین ۵ اجرا می‌شوند. اینتل وبسایتی را برای پشتیبانی موارد ناپایداری CPU ایجاد کرده اما هنوز بیانیه عمومی و رسمی و راه‌ حلی قطعی اعلام نکرده است.

این مشکل پایداری بیشتر در کلاک‌های بالا اتفاق می‌افتد که این پردازنده‌های برای عمل کردن در این کلاک‌ها طراحی و توسعه داده شده‌اند. بنظر می‌رسد بخش اصلی این مشکل ناپایداری سیستم‌های اینتل هم مربوط به همین موضوع می‌باشد. شاید تنها ویژگی مثبت پردازنده‌های اینتل که آن‌ها را در دور رقابت با پردازنده‌های Ryzen ای‌ام‌دی نگه می‌داشت.

ناپایداری سیستم‌های اینتلی

راه حل رفع ناپایداری سیستم‌های اینتلی:

راه حل فعلی را می‌توان در کاهش ولتاژ و کم کردن کلاک پردازنده‌های نسل 13 و 14 اینتل دانست. هرچند این راه حل مقطعی برای ناپایداری سیستم‌های اینتل است و بنظر نمی‌رسد راه حل مناسبی در طولانی مدت باشد زیرا این مشکل احتمالا به علت زیاد بودن ولتاژ پیشفرض رخ داده که در طولانی مدت به سیلیکون پردازنده آسیبب زده است. اما هنوز مشخص نیست آیا راه‌حل‌های دائمی نیازمند به‌روزرسانی BIOS سازندگان مادربرد یا پچ‌های بازی است.

باید در نظر داشت که سازندگان مادربرد اغلب پردازنده را خارج از مشخصات پیش‌فرض اینتل برای ولتاژ و کلاک قرار می‌دهند، این عمل به‌ویژه با اعمال تغییر یا حذف محدودیت‌های توان ممکن است منجر به اور ولتاژ و ایجاد ناپایداری سیستم‌های اینتلی شود.

ناپایداری سیستم‌های اینتلی

اینتل منحنی ولتاژ را برای پردازنده‌ها برنامه‌ریزی می‌کند و وقتی سازندگان مادربرد محدودیت توان و ولتاژ را حذف می‌کنند، پردازنده از ظرفیت موجود بیشتر بهره می‌گیرد که می‌تواند باعث ناپایداری سیستم شود.

اگر شما هم از پردازنده‌های نسل 13 و 14 استفاده می‌کنید بهتر است نگاهی به تنظیمات بایوس خود بیاندازید و مطمئن شوید که محدودیت‌های توان پردازنده دستکاری شنده باشند.

نظر دهید

پاسخ دهید

6 − 3 =

فروشگاه اینترنتی آی تی اس کالا
Logo
ثبت حساب جدید
بازیابی رمز عبور
مقایسه موارد
  • کل (0)
مقایسه
0
سبد خرید