بزرگترین مرکز فروش قطعات کامپیوتری در اصفهان | پشتیبانی و فروش : 95و32372394 -031 | 09933464088

بررسی خنک کننده مایع Gigabyte Aorus Waterforce 360

انتخاب بهترین خنک‌کننده پردازنده یکی از تصمیمات کلیدی است که باید در هنگام اسمبل یا هنگام خرید و نصب پردازنده جدید انجام دهید. معرفی پردازنده‌های نسل جدید اینتل یعنی نسل چهاردهم پردازنده‌های ایننتل باعث شد تا موجی از خنک‌کننده‌های قدرتمند پردازنده به بازار برگردد و خنک کننده مایع Gigabyte Aorus Waterforce 360 از شرکت گیگابایت یکی از آنهاست. این خنک‌کننده علاوه بر اینکه با سوکت‌های قدیمی سازگار است با سوکت جدید LGA1700 نیز سازگار است. این خنک کننده مایع که آنچنان جدید هم نیست اما در میان بهترین خنک کننده‌های مایع بازار ایران می‌باشد.

ما در جدیدترین بررسی خود در استودیو طلوع سبز توانستیم این خنک کننده مایع قدرتمند را با قدرتمندترین پردازنده اینتل موجود در بازار یعنی Core i9 14900K تست نماییم، با ما در بررسی خنک کننده مایع Gigabyte Aorus Waterforce 360 همراه باشید. خنک‌کننده AIO گیگابایت AORUS WATERFORCE 360  را می‌توان یکی از تواناترین خنک کننده‌های مایع موجود با قیمتی مناسب دانست. این خنک‌کننده AIO مایع با قیمت 9 میلیون تومانی شامل رادیاتور ۳۶۰ میلی‌متری می‌باشد و یکی از اولین خنک‌کننده‌ها در بازار بود که از سوکت جدید اینتل LGA 1700 پشتیبانی می‌نماید.

خنک کننده مایع Gigabyte Aorus Waterforce 360

بر همین اساس ما تصمیم گرفتیم که آن را با پردازنده Core i9 14900K اینتل ترکیب کنیم تا عملکرد خنک کنندگی آن را با قدرتمندترین پردازنده بازار بسنجیم و بفهمیم که آیا این محصول ارزش آن را دارد که در کیس آینده‌ی شما جای گیرد یا نه؟ پس با ما در ادامه این مقاله کوتاه درمورد بررسی تخصصی خنک کننده مایع Gigabyte Aorus Waterforce 360 همراه باشید.

بررسی خنک کننده مایع Gigabyte Aorus Waterforce 360

خنک کننده مایع Gigabyte Aorus Waterforce 360 به همراه اتصالات موردنیاز برای نصب اکثر سوکت‌های رایج پردازنده‌های اینتل و ای‌ام‌دی شامل AM4 و تردریپر ارسال می‌شود. تمامی اتصالات مورد نیاز برای سوکت‌های ذکر شده در جعبه محصول قرار دارد و کاربر نیاز نیست تا برای تغییر سوکت خود هزینه اضافه‌ای متحمل شود. همچنین این محصول تحت ضمانت ۳ ساله نیز قرار دارد و با خیال راحت می‌توانید آن را تهیه نمایید.

طراحی و کیفیت ساخت خنک کننده مایع Gigabyte Aorus Waterforce 360

پمپ خنک کننده مایع Gigabyte Aorus Waterforce 360 درون یک کاور آلومینیومی جای دارد. بر روی بدنه یک حلقه قرارگرفته با زاویه برای پوشاندن یک نمایشگر LCD ۶۰ میلی‌متری وجود دارد. همچنین می‌توان این حلقه بیرونی را به منظور تنظیم جهت نمایش LCD چرخاند(میزان قابل چرخش بودن نمایشگر این خنک کننده 330 درجه است). لوله‌های انی خنک کننده با بافت نایلونی پوشیده شده‌اند و از مقاومت خوبی برخوردارند. این مدل برادر کوچک‌تر مدل AORUS WATERFORCE 360 می‌باشد و برخی تفاوت‌های کوچک نیز وجود دارد.

بلاک خنک کننده مایع Gigabyte Aorus Waterforce 360

یکی از این تفاوت‌ها وجود سوکت مایکرو SD در بلوک خنک‌کننده است. که این امکان را فراهم می‌آورد تا ویدیوها و تصاویر را در مایکرو SD ذخیره و با استفاده از نرم‌افزار RGB Fusion 2.0 روی LCD پخش کرد اما این مورد در خنک کننده مایع Gigabyte Aorus Waterforce 360 وجود ندارد. تمامی توان مورد نیاز این خنک کننده توسط رابط ۱۲ ولت SATA تغذیه می‌شود در حالی که نمایشگر فعال می‌تواند به آسانی از طریق رابط کاربری نرم‌افزاری از هدر ۹ پینی مادربرد کنترل شود. باید مراقب اتصال کابل USB باشید زیرا برای تنظیم نمایشگر روی بلوک خنک‌کننده به آن نیاز دارید.

براکت خنک کننده مایع Gigabyte Aorus Waterforce 360

خنک‌کننده AORUS WATERFORCE 360 از یک رادیاتور آلومینیومی ۳۶۰ میلی‌متری استفاده می‌کند. درون جعبه علاوه بر رادیاتور، سه فن ۱۲۰ میلی‌متری ARGB نیز قرار گرفته است. گیگابایت با انتقال کابل‌های فن و LED به کناره رادیاتور، اتصال کابل‌ها را ساده نگه داشته است. بنابراین شما تنها برای به کار انداختن خنک کننده مایع Gigabyte Aorus Waterforce 360 باید به وصل کردن SATA و هدر USB این خنک کننده بپردازند. هرچند که اتصال فن‌ها می‌تواند با استفاده از هدرهای مخصوص aRGB جداگانه نیز انجام شود اکما با توجه به راحت تر بودن شیوه ذکر شده نیازی به این کار نیست.

خنک کننده مایع Gigabyte Aorus Waterforce 360

با درنظرگرفتن تمام جزئیات، می‌توان گفت که نصب خنک کننده مایع Gigabyte Aorus Waterforce 360 به‌طور کلی ساده است. اگر دارای آشنایی نسبی با نحوه نصب خنک‌کننده‌های مایع دارید، می‌توانید این خنک‌کننده مایع را بدون هیچ مشکل جدی اصلی نصب کنید.

کارایی خنک کننده مایع Gigabyte Aorus Waterforce 360

ما این خنک‌کننده پردازنده را با پردازنده اینتل Core i9 14900K و کارت گرافیک RTX 2070 SUPER با یک مادربرد گیمینگ Z790 AORUS ELITE AX شرکت گیگابایت تست و بررسی کردیم. پردازنده اینتل Core i9 14900K فعلاً یکی از قدرتمندترین پردازنده‌های موجود در بازار است، بنابراین این پردازنده کاندید بسیار مناسبی برای تست این خنک‌کننده فراهم نموده است زیرا نسل چهاردهم پردازنده‌ای اینتل بسیار پر مصرف و در نتیجه بسیار گرم می‌باشند. برای بررسی دمای هسته‌های این پردازنده، سرعت پردازنده، مصرف توان، علائم تراکم حرارتی و موارد بیشتر از نرم‌افزار HWInfo64 استفاده کردیم. و پردازنده را با نرم‌افزار CineBench زیر لود قرار دادیم تا از نهایت توان پردازنده استفاده شود.

خنک کننده مایع Gigabyte Aorus Waterforce 360

ما قادر به ثبت دمای هسته در حدود 26 درجه سانتیگراد در شرایط ایدل شدیم که با آنچه از یک خنک‌کننده AIO برتر انتظار می‌رود همخوانی دارد. بعد از آن با استفاده از بنچمارک CineBench پردازنده را زیر لود بردیم تا دمای متوسط و حداکثر آن مشخص شود.

دمای اوج هسته‌ها را 97 درجه سانتیگراد ثبت کردیم. حتی در شرایط اورکلاک، دمای پردازنده در حین بازی هرگز از 69 درجه فراتر نرفت که نشاندهنده عملکرد درست خنک کننده مایع Gigabyte Aorus Waterforce 360 می‌باشد. یک خلاصه کوتاه از دماهاست:

– دمای آیدل: 26 درجه

– دمای متوسط بازی: 69 درجه

– اوج دمای استرس تست: 97 درجه

سخن پایانی درباره خنک کننده مایع Gigabyte Aorus Waterforce 360

خنک‌کننده آبی AIO گیگابایت AORUS WATERFORCE 360 اکثر ویژگی‌های مورد نظر برای یک خنک کننده مایع ایده آل را دارد. این خنک‌کننده توانست حرارت تولیدی پردازنده Core i9 14900K را بدون تأثیر بر عملکرد کلی پردازنده را کنترل نماید.

یک نکته‌ای که درباره این خنک‌کننده باید اشاره شود این است که صدای تولیدی این خنک کننده در حداکثر توان فن‌ها بسیار بلند است هرچند که پمپ این خنک کننده آنقدر پر سروصدا نیست. و اینکه اگر زیاد به دمای پردازنده حساس نیستید می‌توانید سرعت فن‌ها را با نرم افزار گیگابایت تنظیم نمایید و با اندکی افزایش دما از سروصدای این خنک کننده نیز بکاهید. دستگاه‌های ما صدای این خنک کننده را تا ۵۰ دسی‌بل ثبت کردند که مقدار بسیار بالایی برای یک خنک کننده مایع می‌باشد.

البته شاید تجربه شما با توجه به استفاده از خنک کننده دری یک کیس با تجربه ما که خنک کننده بر روی میز تست قرار داشت و حایلی میان خنک کننده و دستگاه‌‌های ما نبود متفاوت باشد. اما ذکر این نکته‌ حیاتی است که به غیر از این موضوع، بنظر ما خنک کننده مایع Gigabyte Aorus Waterforce 360 یکی از بهترین خنک‌کننده‌های AIO موجود در بازار است که در سال 1403 می‌توانید برای سیستم‌های گیمینگ بالارده خود خریداری کنید. با قیمت مناسب، که البته بدون شک ارزان‌ترین خنک‌کننده AIO نیست اما با توجه به گارانتی 3 ساله و ویژگی‌های ذکر شده مسلما بهترین خنک کننده موجود در بازار است.

 

 

نظر دهید

پاسخ دهید

15 + 11 =

فروشگاه اینترنتی آی تی اس کالا
Logo
ثبت حساب جدید
بازیابی رمز عبور
مقایسه موارد
  • کل (0)
مقایسه
0
سبد خرید