بزرگترین مرکز فروش قطعات کامپیوتری در اصفهان | پشتیبانی و فروش : 95و32372394 -031 | 09933464088

اینتل در حال کار روی دو نسل آینده، Arrow Lake و Battlemage در راهند!

هنوز جوهر اخبار مربوط به پردازنده‌های جدید Core 100 اینتل خشک نشده است که اخباری از نسل آینده Arrow Lake و Panther Lake به گوش می‌رسد. با ما در آی‌تی پرس همراه باشید تا این شایعات در مورد دو نسل آینده پردازنده‌های اینتل را بررسی نماییم و نگاهی نیز به آینده کارت‌های گرافیک اینتل با معماری Battlemage داشته باشیم.

نرم‌افزار تشخیص و مانیتورینگ سخت‌افزاری HWINFO همیشه سعی دارد در دریافت به‌روزرسانی‌های جدید پیشتاز باشد تا با سخت‌افزارهای آتی سازگار باشد. حتی اگر تاریخ انتشار آن‌ها ماه‌ها یا حتی سال‌ها آینده باشد، توسعه‌دهندگان می‌توانند پشتیبانی اولیه از پردازنده‌ها یا دستگاه‌های PCI را به محض آگاهی از شناسه‌های آن‌ها فراهم کنند. البته همانطور که گفتیم این موضوع منوط به گرفتن مجوزهای لازم از رگولاتوری‌ها می‌باشد.

بر همین اساس هنگامی که مهندسان اینتل یا شرکای آزمایشگاهی اینتل نسخه اولیه سیلیکون را توسعه می‌دهند، ممکن است به HWINFO متوسل شوند تا اطلاعات اساسی را تایید کنند. در حالی که اینتل ابزارهای خاص خود را برای این منظور دارد، برخی از مهندسان در تست‌ها متشکل از سخت‌افزارهای اولیه ممکن است از راه‌حل‌های متفاوتی مانند HWINFO برای این منظور استفاده کنند.

پردازنده‌های Arrow Lake و Panther Lake:

به‌روزرسانی جدید نرم‌افزار HWINFO که در تاریخ ۱۹ دسامبر منتشر شد، پشتیبانی بهتری از معماری Arrow Lake دارد، که سری بعدی پردازنده‌های کلاینت اینتل برای استفاده در دسکتاپ و موبایل(لپ‌تاپ) است. اگرچه نرم‌افزار پشتیبانی اولیه از این معماری را از چند نسخه قبل داشت، اما بنظر می‌رسد توسعه دهنده‌های HWINFO با همکاری مهندسان اینتل پشتیبانی بهتری را برای این سری درنظر گرفته‌اند که نشان‌دهنده شناسایی پردازنده‌‎های جدید مبتنی بر این معماری یا ساختارهای کامل جدیدتر است.

علاوه بر این، پشتیبانی اولیه بهتری از Panther Lake، Arrow Lake وجود دارد، اگرچه انتشار آن حداقل تا ۲۰۲۵ ممکن است تاخیر داشته باشد. گزارش شده اینتل روی به‌روزرسانی Arrow Lake هم کار می‌کند  که نشان دهنده تکاپوی اینتل برای ارائه نسل آینده پردازنده‌های خود می‌باشد.

این مورد بیشتر به علت عدم استقبال کاربران از نسل 14 می‌باشد. همانطور که می‌دانیم اینتل هنوز هم رقیب مناسبی برای معماری Zen4 ای‌ام‌دی ندارد و این موضوع با عرضه نسل آینده پردازنده‌های ای‌ام‌دی با معماری Zen5 بیشتر هم خواهد شد. همانطور که می‌دانید ای‌ام‌دی کمتر از 6 ماه دیگر از پردازنده‌های مبتنی بر این معماری رونمایی خواهد نمود. این موضوع می‌تواند دلیلی باشد که بی‌قراری اینتل در مورد زمان دقیق انتشار Panther Lake را افزایش می‌دهد.

کارت‌های گرافیک Battlemage و Celestial اینتل:

برای علاقه‌مندان به گرافیک، به‌روزرسانی‌های آینده HWINFO شامل پشتیبانی از کارت‌های گرافیک جدید اینتل برپایه معماری Battlemage و Celestial خواهد شد. این دو معماری که دو معماری آینده اینتل در زمینه کارت‌های گرافیک می‌باشند برای بسیاری از کاربران بسیار هیجان انگیز هستند. هرچند که کارت‌های فعلی اینتل با معماری Alchemy تنها در حد و اندازه‌های کارت‌های میان رده و پایین رده ظاهر شده‌اند بسیاری از کاربران انتظار دارند این کارت‌ها عملکرد بهتری داشته باشند و دو رقیب دیگر یعنی انویدیا و ای‌ام‌دی را به چالش بکشند و باعث کاهش قیمت‌ها شوند.

اینتل کارت‌های گرافیک Battlemage

از این پشتیبانی اولیه انتظار می‌رود که امکان تشخیص این کارت‌ها توسط نرم‌افزار را فراهم کند، گرچه لزوماً این بروزرسانی فراهم‌آورنده مشخصات دقیق این کارت‌ها نخواهد بود. همانطور که از اخبار می‌دانید کارت‌های گرافیک Battlemage در تابستان در آزمایشگاه‌های اینتل مشاهده شده‌اند که نشان از ساخت سیلیکون کامل این کارت‌ها دارد. اما کارت‌های مبتنی بر معماری Celestial انتظار می‌رود حداکثر تا 2025 روانه بازار شوند.

این موضوع که اینتل برای دو نسل آینده گرافیک‌های خود برنامه دارد نشان دهنده عزم جدی این شرکت برای حضور مداوم در بازار کارت‌های گرافیک می‌باشد. در گذشته اخباری بود مبنی بر اینکه اینتل با شکست اولیه در بازار کارت‌های گرافیک ممکن است از حضور فعال در این بازار دست بکشد و کارت‌های گرافیک Battlemage آخرین نسل باشند اما این اخبار با این تحرکات جدید رد شده‌اند و بنظر نمی‌رسد اینتل به این راحتی‌ها قصد داشته باشد تا از بازار پر سود کارت‌های گرافیک خارج شود و سرمای‌گذاری عظیم خود را افزایش خواهد داد.

پردازنده Arrow Lake و کارت‌های گرافیک Battlemage اینتل

بازار کارت‌های گرافیک در سال‌های گذشته شاهد حضور شرکت‌های جدیدی بوده است که بعضا سریع از بازار خارج شده‌اند اما بنظر نمی‌رسد رقیب دیرینه ای‌ام‌دی و انویدیا به این زودی‌ها از این بازار شکوفا خارج شود. با توجه به بازار جدید دیتاسنترها و مصارف هوش مصنوعی که تقاضای زیادی برای قدرت پردازشی گرافیکی ایجاد نموده است و شرکت‌های جدید چینی هم به زمره تولید کنندگان کارت‌های گرافیکی پیوسته‌اند مانند شرکت Moore Threads که توسط مدیر انویدیای چین تاسیس شده است.

کارت‌های گرافیک Battlemage اینتل

نظر دهید

پاسخ دهید

شانزده − 2 =

فروشگاه اینترنتی آی تی اس کالا
Logo
ثبت حساب جدید
بازیابی رمز عبور
مقایسه موارد
  • کل (0)
مقایسه
0
سبد خرید